Nejdražší australský film v historii vstupuje do kin

Sydney - Světovou premiéru dnes bude mít snímek režiséra Baze Luhrmanna Austrálie. Film je nejdražší v dějinách australské kinematografie a provází jej i velká vlna publicity. Jde o čistě australský film a země doufá, že přiláká zahraniční investory do místní kinematografie i turisty do země - stejně jako v 80. letech Krokodýl Dundee. Do českých kin snímek dorazí 25. prosince.

Téměř tříhodinové romantické drama je označované za křížence mezi Vzpomínkami na Afriku a Jihem proti Severu a hlavní role v něm ztvárnily australské hvězdy Nicole Kidmanová a Hugh Jackman. Příběh zasazený do doby druhé světové války vypráví o anglické aristokratce, která odcestuje do Austrálie. Tam spolu s honákem krav (Jackman) a domorodým dítětem žene stádo krav rozervanou australskou krajinou.

Zatímco slavná americká moderátorka Oprah Winfreyová nový film popsala jako „naprosto nejlepší, jaký jsem viděla za moc, moc, moc, moc dlouhou dobu“, australská média tak jednoznačně přesvědčená nejsou. Připomínají především Luhrmannův boj s časem, snahu o posunutí premiéry i boj se studiem o délku a konec snímku. „Buď to bude nejbáječnější australský filmový svátek - anebo nejdráž vyhozené peníze,“ napsal list The Sydney Morning Herald.

Snímek stál filmové studio 20th Century Fox asi 130 milionů amerických dolarů (více než 2,6 miliardy korun). Australský vládní úřad Tourism Australia vynaložil 50 milionů australských dolarů (více než 651 milionů korun) na reklamní kampaň.

Režisér, scenárista a producent Baz Luhrmann (vlastním jménem Mark Anthony Luhrmann, 1962) dosud natočil australský film Tanec v srdci (1992) a hvězdně obsazené a na Oscara nominované snímky Romeo a Julie (1996) a Moulin Rouge (2001).

Austrálie
Austrálie