ČT dnes opět uvede Nesnesitelnou lehkost bytí

Praha - Filmovou adaptaci jednoho z nejvýznamějších románů českého spisovatele Milana Kundery o milostném trojúhelníku na pozadí událostí pražského jara uvede dnes od 23:10 ČT1. Na snímku Nesnesitelná rychlost bytí (1988) se podílela řada významných tvůrců - scenárista Jean-Claude Carriere a bergmanovský kameraman Sven Nykvist byli za svoji práci na snímku nominovaní na Oscara. Režisér Philip Kaufman se soustředil na existenciální ladění příběhu, potlačil složitou skladbu předlohy a vyzdvihl erotickou linii vyprávění. Autor románu Milan Kundera se od filmu distancoval.

Film se částečně odehrává v Praze, protože se realizace uskutečnila v době totalitního režimu, byly exteriéry natáčeny v Lyonu a Paříži. Na natáčení 165minutového snímku se podílel jako poradce režisér Jan Němec.

0Lékař Tomáš žije v uvolněném vztahu se Sabinou. Z jedné cesty na venkov si přiveze mladou dívku Terezu, která se k němu nastěhuje a s níž se posléze i ožení. Ani potom se Tomáš nevzdává svých sexuálních výbojů. Události roku 1968 ale zasáhnou do života všech. 

Tomáše ztvárnil anglický herec Daniel Day-Lewis (Věk nevinnosti, Moje levá noha), postavu Terezy hraje Francouzka Juliette Binocheová (Posedlost, Anglický pacient). Role Sabiny byla první americkou hereckou příležitostí původem švédské herečky Leny Olinové (Tváří v tvář, Fanny a Alexander, Čokoláda).

Nesnesitelná lehkost bytí
Nesnesitelná lehkost bytí