Balady Jiřího Pavlici a Joela Frederiksena dnes zakončí Struny podzimu

Praha - Mezinárodní hudební festival Struny podzimu se s třináctým ročníkem rozloučí výletem do historie. Až na začátek 15. století dnes zavede návštěvníky Rudolfina Jiří Pavlica a americký basista a loutnista Joel Frederiksen. V rámci večera s názvem Balady milostné a válečné, který byl připraven přímo na objednávku festivalu, zkonfrontují tyto dvě významné osobnosti se svými soubory společné kořeny slovanské a anglosaské hudební tradice. Koncert je již několik týdnů vyprodán, nevyzvednuté rezervace bude možné zakoupit hodinu před začátkem koncertu přímo v Rudolfinu.

Program je rozdělen do několika tematických bloků a oba soubory se budou během večera průběžně střídat. Jiří Pavlica s Hradišťanem uvedou například husitský chorál nebo výběr písní o lásce od středověké milostné poezie až po Janáčkovy zápisy moravských lidových milostných písní.

Joel Frederiksen se svým ansámblem Phoenix Munich si pro pražský koncert připravili například loutnový duet mistra anglické renesanční hudby Johna Dowlanda, ale i řadu písní pocházejících ze Skotska, Irska a Anglie. Koncert vyvrcholí společným vystoupením obou souborů.

Mimo jiné zazní i píseň Scarborough Fair (proslavená Simonem & Garfunkelem), jedna z variant slavné skotské balady The Elfin Knight. Ostatně píseň The Elfin Knight (Elfí rytíř) zazní během večera ještě dvakrát a to ve verzích Whittingham Fair a The Lover´s Tasks.

Umělci

Americký basista a loutnista Joel Frederiksen založil soubor Ensemble Phoenix Munich v roce 2003. Předtím jako operní sólista vystupoval na mnoha prestižních festivalech, např. Salzburg Summer Festival či Hong Kong Arts Festival a jako oratorní sólista účinkoval s Jordi Savallem a La Capella Reial de Catalunya. Vystudoval Oakland University v Michiganu a absolvoval mistrovské kurzy na salcburském Mozarteu. Členy Ensemble Phoenix Munich jsou Timothy Leigh Evans (tenor), Sven Schwannberger (kontratenor, flétny, loutna), Domen Marinčič (viola da gamba), Bruno Caillat (bicí), Axel Wolf (teorba).

Zpěvák, houslista, skladatel a kapelník Jiří Pavlica je spjat se souborem Hradišťan, v jehož čele stojí od roku 1978. Původně folklorní kapela se pod jeho uměleckým vedením proměnila v téměř alternativní hudební seskupení, které obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby. Pavlica je otevřen i četným zahraničním projektům, na zatím poslední nahrávce Chvění (2007) se podílela vedle Hradišťanu rovněž Brněnská filharmonie či altajská skupina alikvotního zpěvu Altai Kai. Jiří Pavlica vystudoval hudební vědu a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, housle na brněnské konzervatoři u profesorů Stanislava Tomáška a Pavla Kyncla a absolvoval kompozici na JAMU u Arnošta Parsche a Zdeňka Pololáníka.