Hlídač č. 47 aneb Kdo předstírá hluchotu, uslyší víc

Praha -  V roce 1926 vyšel román legionářského autora Josefa Kopty Hlídač č. 47. Příběh traťového hlídače, který dočasně ohluchne a svůj handicap předstírá i po návratu sluchu, zaujal filmaře o deset let později. Na počátku 21. století se k němu vrátil také režisér Filip Renč. Společně se svým kolegou Zdeňkem Zelenkou přepracoval scénář, který vytvořil jako svou poslední práci k televiznímu snímku Eduard Verner. Film vznikl v produkci České televize.

„Abychom podtrhli dramatičnost předlohy, dopsali jsme válečné scény a posílili a domysleli osobní vazby všech hrdinů,“ uvedl Renč. Přiznal, že Hlídač je jeho první příležitost ztvárnit historickou látku a natočit remake filmu. „I když je scénář trochu odlišný od původního filmu, jedná se o klasický remake,“ dodal.

příběh hlídače č. 47

0Hlavní hrdina příběhu Josef Douša je železniční hlídač, který jednoho dne zachrání mladého muže před skokem pod vlak. Zachráněný muž se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. K tomu všemu ztrácí hlídač Douša načas sluch. Ačkoliv se mu sluch za určitý čas vrátí, předstírá Douša i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi lidé říkají za jeho zády. Hluchý víc slyší, ovšem pravda je nebezpečná zbraň…

Téma lásky, vášně a boje s osudem, které snímek zachycuje, jsou podle režiséra nadčasové. „Nehledali jsme látku, která by přinesla komerční úspěch v prvním plánu, ale která bude mít umělecké ambice,“ doplnil ho šéfdramaturg České televize Ivan Hubač.

Film se natáčel v Krušných horách prý za krušných podmínek. „Hlavní část natáčení se odehrávala ve skutečném strážním domku na železniční trati. Pořídili jsme mu střechu a to, co nám znepříjemňovalo práci, byly především mrazy,“ vzpomíná produkční Ilona Jirásková.

o filmu: kdo a kdy

  • v kinech: od 27. listopadu
  • režie: Filip Renč; kamera: Karel Fairaisl
  • hrají: Karel Roden, Lucia Siposová, Vladimír Dlouhý, Václav Jiráček…
  • o film už projevily zájem festivaly v Berlíně, Torontu a Sundance