Ve Veletržním paláci vystavují Picassovy artisty a harlekýny

Praha - Národní galerie 21. listopadu otevírá ve Veletržním paláci výstavu grafických listů Pabla Picassa Les Saltimbanques z let 1904-1905.  Náměty grafik vypracovaných technikami leptu a suché jehly jsou klauni, harlekýni a kolombíny z prostředí cirkusu Médrano, který významný malíř navštěvoval v Paříži. Soubor Les Saltimbanques doplňuje kvaš Harlekýn a barevný tisk Dítě - Harlekýn z roku 1926, na němž Picasso zobrazil svého malého syna Paula. Expozice potrvá do 1. března. 

Soubor grafických listů Les Saltimbanques vytvořil Picasso především v takzvaném modrém a růžovém období, kdy náměty opuštěnosti a lidí na okraji společnosti vystřídala o něco optimističtější témata z cirkusového prostředí. Tiskařské desky k albu Les Saltimbanques zakoupil od Picassa v roce 1910 galerista Ambroise Vollard. Soubor byl v roce 1923 zakoupen československým státem pro Sbírku francouzského umění 19. a 20. století.

„Na komorní soubor Les Saltimbanques naváže od 10. března druhá část Picassových grafických listů a kreseb z galerie Daniela-Henryho Kahnweilera ze sbírek Národní galerie v Praze. Práce na současné výstavě nezobrazují artistické výkony, ale smutný život lidí od cirkusu,“ sdělila kurátorka výstavy Olga Uhrová.

Návštěvníci Picassových děl z pařížské galerie Ambroise Vollarda uvidí například suchou jehlu Napajedlo, kterou později autor přetlumočil do obrazu Chlapec vedoucí koně.  

Ambroise Vollard (1866 -1939):

Proslul jako pařížský galerista a obchodník s uměním. Byl účasten důležitých etap vývoje moderního umění od impresionismu ke kubismu. S Vollardem je také spojována první Picassova výstava v Paříži. Jako jeden z prvních zakoupil několik významných Picassových děl od Vollarda již v roce 1911 významný český sběratel, historik umění a ředitel Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění Vincenc Kramář.