Thrashmetaloví velikáni Slayer koncertovali v Praze

Praha - Ve vyprodané Tesla Areně vystoupila legendární thrashmetalová formace Slayer, která se zde představila v rámci turné nazvaného "Unholy Alliance Tour, Chapter III". Do pozic předkapel byla nominována další zvučná jména - Trivium, Mastodon, Amon Amarth a zástupci české metalové scény Malignant Tumour.

Kořeny americké metalové skupiny Slayer sahají do počátků osmdesátých let, kdy tuto kapelu založil kytarista Kerry King. Znovuobnovená sestava zakládajících členů obsahuje další legendární jména: Tom Araya (baskytara, zpěv), Jeff Hanneman (kytara) a Dave Lombardo (bicí).

Dlouhá historie 

Debutová deska nazvaná Show No Mercy vyšla v roce 1983, čímž Slayer stanuli společně s Anthrax, Metallicou a Megadeth u zrodu thrashmetalové vlny. Pravidelně vytvářeli jednu úspěšnou nahrávku za druhou a zároveň tím ovlivňovali mnoho dnes populárních kapel (například Slipknot, Sepultura, Killswitch Engage a další).

Milníkem v kariéře Slayer se stalo vydání desky Reign In Blood, které se vzápětí dostalo zlatého ocenění. Poslední album Christ Illusion znamenalo dlouho očekávaný návrat thrashmetalové legendy Slayer - čekání trvalo celkem pět let.

Smrt jako inspirace č. 1 

Zpěvák Tom Araya o Christ Illusion říká: „Co se týče tématu poslední desky: žádné není. Je to zkrátka náš oblíbený materiál. To, co desku hlavně ovlivnilo, je smrt. Myslím, že smrt je obvyklým námětem: my všichni smrt sdílíme, všichni ji sdílíme jinak a jindy, ale je to ta jediná věc, kterou máme společnou. Všichni zemřeme. To, jak žijeme, nás dělá odlišnými.“

Poznávacím znamením Slayer vždy byla fascinace terorem, násilím a odpor vůči náboženství. Patrně i z tohoto důvodu mají za sebou tito Američané nařčení z propagace nacismu, rasismu, či satanismu. "Myslím, že nejzásadnější věcí je dlouhá životnost kapely a fakt, že jsme se nikomu neukláněli. Proto jsme byli schopni vytvořit desku jako Reign In Blood, která pro nás nebyla neobvyklou nahrávkou, ale pro ostatní to bylo něco mimořádného, zapůsobilo to. Lidé si podobné momenty zapamatují na dlouhou dobu. Je to tím, že jsme dělali věci po svém, nikdy jsme se pred nikým neohnuli. Nedělali jsme kompromisy. Jsme sami sebou," shrnuje vývoj skupiny Tom Araya.

Zahřátí…

Podium Tesla Areny bylo na úvodní čtvrthodinu propůjčeno ostravským Malignant Tumour, kteří vyhráli fanouškovskou soutěž „15 minut slávy před Slayer“. První zahraniční skupinou, která vystoupila před pražské publikum, byla severská formace Amon Amarth. Švédové s vikingskou image nejsou v České republice neznámým pojmem, letos již koncertovali na vizovickém festivalu Masters of Rock. Fanoušci v prvních řadách jednohlasně odzpívali většinu skladeb společně s frontmanem Amon Amarth Johanem Heggem. Dalšími ze zástupců zahraniční scény byli proklamátoři metalové psychedelie Mastodon, kteří byli po odehrání koncertu následováni dravějšími Floriďany Trivium.

…a hlavní hvězda 

Nástup hlavní hvězdy na scénu byl spojen s napnutím bílé plachty před celým prostorem pódia, takže fanoušci sledovali zpočátku pouze siluety jednotlivých hudebníků. Průběh koncertu Slayer charakterizovala nadstandartní světelná produkce, zároveň však ne ideálně vyvážený zvuk. Prostor v playlistu byl z velké části věnován poslední desce Christ Illusion, po boku nových skladeb se však Slayer pravidelně vraceli do dlouholeté historie kapely - pražský koncert uzavíral hit s názvem Raining Blood z přelomového alba Reign In Blood.