Pravým i levým palcem dnes v Česku zahraje kytarista Tommy Emmanuel

Praha – Nejrychlejší "trsátkový" kytarista na světě Tommy Emmanuel zahraje dnes večer levým i pravým palcem v pražském Kongresovém centru. V hlavním městě vystoupí už počtvrté, tentokrát na festivalu Kytara napříč žánry. Praha je jednou ze zastávek na jeho celoevropském turné, které zakončí v Košicích. Emmanuel je u českého publika velmi oblíben, jeho vystoupení je strhujícím zážitkem díky hře stylem "finger-picking".

Hraje levým i pravým palcem, na hmatníku vybrnkává oběma rukama a hru doprovází dalšími různými originálními zvukovými efekty. „Hraji na kytaru i basu, bubny, někdy do toho ještě zpívám. Kytara má spoustu zvuků, možností, nejen struny,“ vysvětlil australský kytarista.

„Cestuji napříč blues, ragtime, jazzem, flamengem, klasickou muzikou i rokenrolem,“ potvrdil Emmanuel v rozhovoru pro ČT24, že se návštěvníci jeho pražského kongresu mohou těšit na spoustu různých stylů.


„Nikdy jsem nechtěl dělat nic jiného, chtěl jsem prostě hrát muziku a bavit lidi. Dělám to prostě proto, aby se lidi cítili dobře, a hudba je dobrý způsob, jak se k nim dostat.“

/Tommy Emmanuel/

Koneckonců tento kytarista patří ve světě mezi špičku. To dosvědčují i dvě nominace na cenu Grammy a titul CGP (Certified Guitar Player) za celoživotní přínos ve hře na kytaru. Jeho jméno je spojeno s mnoha hudebními legendami – Ericem Claptonem, Joe Walshem, Stevie Wonderem nebo Tinou Turnerovou.

Ti, kteří neseženou lístky na pražské vystoupení Tommyho Emmanuela, si jeho koncertování mohou připomenout na dvojalbu Center Stage, které kytarista natočil letos na jaře. Vedle tradičních hitů obsahuje také videosekvence z jeho koncertů.

Kytara napříč žánry

je festival, jehož 11. ročník se odehrává od 19. října do 29. listopadu na šesti místech ČR.

Co ještě stihnete?

  • Tommy Emmanuel - 21. 11.; hosté: mladé dámské smyčcové těleso The Eve Quartet Prague a americký bluesový kytarista Steve White, proslavený svými originálními koncerty The-One-Man-Blues-Orchestra
  • Biréli Lagrène – 29. 11. uzavře festival; francouzský romský jazzový kytarista se svou kapelou, který do Prahy přiveze v tuzemsku méně známý Gipsy Project inspirovaný romskou tradiční kulturou.
Tommy Emmanuel chtěl být vždycky kytaristou
Zdroj: www.tommyemanuel.cz