Landovo Tajemství zlatého draka se dočkalo premiéry

Brno - Národní divadlo v Brně dnes poprvé uvedlo inscenaci Tajemství zlatého draka. Od počátku dostala hra hned několik nálepek. Jedni ji označují za kontroverzní, nehodící se do Národního divadla, druzí naproti tomu tvrdí, že se jedná o vrchol kariéry Daniela Landy. Jisté však je, že divadlo má již na několik měsíců dopředu vyprodáno.

Před představením u divadla protestovali kvůli Landovi tři lidé. Na jejich
transparentu bylo napsáno, že na hysterického nacionalistu a rasistu Landu se do ND mohou přijít podívat jen prasata a oni se prý na ně přišli
podívat. Mezi protestujícími byl například mladý divadelní režisér Robin
Kvapil. 

Představení patří k nejvýpravnějším v dějinách brněnského ND. Velkorysou výpravu navrhl šéf scény Daniel Dvořák. Daniel Landa tentokrát poprvé nevystupuje v roli sólisty. Na scénáři se s ním společně podílel i Střežený Parnas - tedy tandem Jiří Šimáček a Zdeněk Plachý, který je i režisérem inscenace.

„Je to prostě o tom, že se člověk obrátí k vyšším duchovním hodnotám,“ shrnuje lakonicky režisér. V hlavních rolích představení účinkují Petr Halberstadt a Klára Apolenářová. Halberstadt hraje detektiva, jenž je přivolán k objasnění vraždy. Při vyšetřování se dostane na stopu společenství Zlatý drak. Objasňování zločinu má mít podle tvůrců hlubší pointu. Hrdinu postupně přivádí k tomu, aby si kladl filozofické otázky, na které složitě hledá odpovědi, a tím prodělává vnitřní přeměnu. Průvodcem detektiva je metafyzická postava ztvárněná Landou. 

"V první řadě jde o to diváka pobavit a přimět jej k tomu, aby si kladl
otázky jako hlavní postava a sám si na ně hledal i odpověď," řekl o
představení Landa. Dodal, že některé z otázek mohou směřovat i k národnímu uvědomění. „Smyslem je, komunikovat o tom, o čem to představení je,“ doplňuje režiséra Daniel Landa.

Petr Halberstadt, představitel policisty upozorňuje, že se může jednat o novou formu ztvárnění. „Může jít až o filmové herectví na jevišti. To mě přijde fantastické, hrát takto v historické budově Mahenova divadla.“

Daniel Landa v alternaci s Tomášem Traplem prostupuje dějem v roli Merkuria jako glosátor celé inscenace. Hra ale není muzikál, i přestože v ní zazní Landovy písničky.

Uvedení Tajemství zlatého draka vyvolalo mezi veřejností ještě před premiérou řadu emocí. Kritizovalo se především účinkování Daniela Landy na prknech Národního divadla Brno. Proto se také tvůrci ještě před uvedením několikrát s lidmi sešli, aby jim projekt vysvětlili.

„Myslíme si, že představení přiláká i takové diváky, kteří by jinak do divadla nepřišli. Uvidí hrát naše herce fascinujícím způsobem a doufám, že přijdou pak i na jiné inscenace našeho divadla,“ uzavírá umělecký šéf činohry Národního divadla Brno Zdeněk Plachý.

O inscenaci je mimořádný zájem, což dokazuje fakt, že do konce února příštího roku je vyprodáno.