Výtvarná hvězda jménem Frank Stella září v Galerii Miro

Praha - V prostorách Galerie Miro vystavuje vůbec poprvé v České republice Frank Stella. Tento americký malíř a sochař platí především v západním světě za fenomén 20. století. Expozice s jednoduchým názvem Sochy představuje plastiky výjimečné materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Stella do nich totiž promítl jednu ze svých vášní - auta.

„Začal používat odpad, zbytky závodních aut nejen po havárii, ale i před. Je milovníkem formule 1,“ prozrazuje majitel Galerie Miro Smolák. Právě tato galerie, která sídlí v kostele sv. Rocha, hostí výstavu Franka Stelly. K vidění je celkem šest plastik.

Jejich autor je navíc i teoretikem umění. V 50. letech vystudoval historii na Princetonské univerzitě. „Patří mezi vynikající americké tvůrce, mezi žijící klasiky. Přitom je to autor velice kreativní. Všechny tyto hravé, kouzelné, zajímavé objekty vznikly, když mu bylo 70 let,“ říká o Stellovi historik umění Petr Kováč. Dodává, že výtvarník chce svými sochami v lidech vzbudit něco krásného, zajímavého a ozvláštnit okolní prostor.

Jak se mu to povedlo, mohou návštěvníci Galerie Miro posoudit do 14. prosince.

Frank Stella

  • narodil se v roce 1936 v Massachusetts
  • studoval na Princetonské univerzitě, 1659 a 1960 měl výstavu Black Paintings
  • 60. a 70. léta - jeho díla se objevila na významných výstavách abstraktního umění
  • 70. léta - posun práce k trojrozměrným plátnům a nástěnným konstrukcím s četnými výstředními komponenty
  • Od 80. let vytvořil řadu rozměrných prací pro veřejné prostory, které potvrdily jeho zájem o architekturu