Hm…: Plán na zimu nejen pro maturanty

Praha – Jedna slečna nám napsala, že jí naše písnička zachránila maturitní zkoušku, zmínil v rozhovoru v Událostech v kultuře Filip Nebřenský, jeden z členů skupiny Hm… Tato kapela hraje už čtrnáct let a za tu dobu nejednou sáhla po zhudebnění básnických textů. Nejinak tomu bylo i na – v pořadí třetím – albu, které v pondělí představila v pražském Paláci Akropolis. Deska i první píseň se jmenuje Plán na zimu a autorem textu je Jean-Arthur Rimbaud.

Členové skupiny přiznávají, že zpočátku si na vlastní autorské texty troufali, ale špatně to prý dopadlo. Zhudebňovat básnické texty klasiků je ale „radost a zajímavý boj“. „Roli v tom hraje i druhá věc – kdo řekne, že Seifert je špatný text? Takže máme už polovinu písničky z krku a dodáme ´jen´ hudbu,“ prozrazuje Filip Nebřenský.

Podle jeho „kolegy“ Marka Doubravy je navíc zajímavé, kam se notoricky známý text zhudebněním posune. Například ve „školní“ básni Vítězslava Nezvala Sbohem a šáteček se snažili určitý patos, který v ní je, podle svých slov hudbou „uzemnit“. Vážnými texty z těch, po kterých sáhli ve svém Plánu na zimu, jsou i básně Jiřího Ortena U tebe teplo je a Jana Zábrany Monotónní.

Na desce se objevuje i jeden původní text – v písni Můj příběh se skupina vyrovnává, svérázným způsobem, se svými folkovými kořeny. Na závěr alba zařadili Hm… třívětou miniaturu, která vznikla jako školní práce Filipa Nebřenského na Ježkově konzervatoři. Trojhlasá skladba (ke slyšení na závěr Událostí v kultuře) je  zhudebněním cizojazyčných vlakových nápisů „Nevyklánějte se z oken“. Odtud i její název - La canzone del treno (Píseň vlaková).

Kdo ji chce slyšet naživo, může zajet 15. prosince do Brna, kde Hm… své nové album představí ve Staré Pekárně.

Hm…

  • Existuje 14 let; od roku 2001 ve složení: Marek Doubrava, Viktor Ekrt, Filip Nebřenský a Tomáš Rejholec
  • 1. album: To by mohlo být zajímavé (2000)
  • 2. album: Oběd (2004)
Koncert skupiny Hm..
Koncert skupiny Hm..