„Byl jsem pod obrovským tlakem. Od března mě nutili, abych porušil zákon způsobem, který se dá označit jako model a la Mlynář,“ prohlásil Jerie.
LN uvádějí, že podle tohoto modelu by ministerstvo kultury vybralo čtyři významné státní zámky, které spravuje NPÚ, a tento nemovitý majetek státu by Jerie svým podpisem vložil do nějakého nově založeného právního subjektu (ministerstvo ho nazývá zájmovým sdružením právnických osob). Tato společnost by pak na obnovu a rozvoj této památky žádala o stamilionové evropské dotace a sama by s nimi hospodařila.
Podle LN se tomu Jerie bránil. Věděl, že pokud by vložil státní nemovitosti do nějaké obchodní společnosti, a ta by zkrachovala, likvidátor by mohl dluhy společnosti umořit prodejem této památky. Zcizením státního majetku by se Jerie dopustil trestného činu a hrozilo by mu vězení. Za pravdu mu daly i analýzy ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, píše list.
„Vůbec nevím, kde na to přišel. Myslím si, že to mohlo vzejít také z toho, že Jerie asi úplně nezvládl to, že nadále nebude vykonávat tuto funkci,“ uvedl náměstek ministra kultury František Mikeš.
Největší spor je kolem obnovy zámku v Litomyšli, části zámků v Telči a Lednici a zámku v Jindřichově Hradci. Měly by být na osm let zapůjčeny a nově využívány. Tyto objekty patří k 19 památkám, mezi něž má být do roku 2013 z evropských strukturálních fondů rozděleno šest až sedm miliard korun.
Jana Vohralíková z ministerstva kultury, která je za tyto projekty zodpovědná, Jerieho argumenty o porušení zákona označila za nesmysl založený na polopravdách. Podle ní Jerie s novou koncepcí nesouhlasí, a proto si vymýšlí různé důvody, aby záležitost zkomplikoval.