Kytarista Satriani: Coldplay mě vykradli

Los Angeles - Britská kapela Coldplay byla kvůli písni Viva La Vida už podruhé označena za plagiátora. Tentokrát ji z vykrádání obvinil dvaapadesátiletý kytarový mág Joe Satriani. Horcí favorité letošních cen Grammy tak budou muset zřejmě u losangelského soudu vysvětlovat, jak je to s původem jejich skladby Viva La Vida - která získala mimochodem nominaci na cenu za nejlepší nahrávku.

Satriani je obvinil, že skladba obsahuje podstatné části jeho instumentálky If I Could Fly z roku 2004, která se objevila na albu Is There Love in Space?. Požaduje proto finanční odškodnění a podíl na zisku, který nahrávka kapele přinesla. Coldplay se zatím k žalobě nevyjádřili.

Z plagiátorství obvinila britskou skupinu v červnu také méně známá americká kapela Creaky Boards. Tvrdila, že Chris Martin slyšel na jejich newyorském koncertě píseň The Songs I Didn´t Write (tedy skladbu s poněkud paradoxním názvem Písně, které jsem nenapsal) a melodii z ní si pak „vypůjčil“ pro Viva La Vida. Coldplay ale takové nařčení rázně odmítli.

Coldplay a Grammy

0Coldplay získali ve středu sedm nominací na cenu Grammy. Deska Viva la Vida or Death and All His Friends byla nominována na nejlepší album roku. Za údajně ukradenou Viva La Vida si Coldplay vysloužili nominaci na nejlepší nahrávku.