Sběratel prodal další obrazy na prostest proti české vývozní politice

Praha - Nedělní aukce, pořádaná Galerií Art Praha, nabídla přes pět set uměleckých děl starých mistrů, krajinářů 19. století, klasické moderny i současného českého umění. Nejdražším dílem byl bezpochyby obraz Via Apia Jana Zrzavého, který se prodal za 2 miliony 50 tisíc korun. Aukce představila i díla, které v České republice koupil a nyní zase prodává - oboje prostřednictvím Galerie Art Praha - americký sběratel Peter Schwartz. A to na protest proti vývozní politice českého státu, který mu zakázal odvézt zakoupené obrazy ze země.

Schwartz se před lety rozhodl, že vybuduje sbírku české avantgardy, kterou chtěl po své smrti věnovat Národní galerii. Nyní ji ale opět rozprodává, důvodem jsou dva ze zakoupených obrazů - Koupel nohou od Josefa Čapka a Zátiší s artyčokem a mandolínou od Emila Filly.

Za obě díla zaplatil souhrnně více než 14 milionů korun, k ostatním obrazům do sbírky je ale neodvezl. Ministerstvo něco takového nedovolilo, protože se podle posudku odborné komise jedná o nenahraditelná díla. Petr Schwartz byl takovým postupem zklamán a rozčilen, a proto se rozhodl, že ve své sbírce nebude pokračovat, ale naopak ji rozprodá.

Několik děl prodal už v září - například právě Čapkovu Koupel nohou za 7,9 milionu korun (koupil ji v roce 2006 za rekordních 9,3 milionu). Na nedělní aukci se objevil obraz Karla Černého Plačky z roku 1945, byl vydražen za 1,6 milionu. Kromě něj prodal Schwartz také další tři obrazy od Špály, Filly a Kupky.

Z nedělní aukce: Prodáno!

  • Jan Zrzavý: Via Apia - 2,05 mil. Kč
  • Jakub Schikaneder: Interiér s hodinami - 1,2 mil. Kč
  • Alfons Mucha: Zima - 1,9 mil. Kč
  • Václav Špála: Obraz z r. 1914 - 1,9 mil. Kč