Atentát na Heydricha není událost zapomenutá

Praha - Na českém knižním trhu se objevila další publikace o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Napsal ji básník a publicista Karel Sýs. Kniha přináší nová fakta i pohledy na případ. Týden po uvedení do knihkupectví dostala knížka dva kmotry - Petra Hájka z kanceláře prezidenta a předního odborníka na atentát na Heydricha Jaroslava Čvančaru.

„Jde spíše o konfrontaci, o shromáždění fakt. To málokdo udělal, každý se zabýval svou určitou hypotézou, kterou dovedl do konce. Já jsem se pokusil všechny hypotézy položit vedle sebe,“ ozřejmuje svůj přístup autor.

Podle něj se kniha Akce Heydrich dívá na operaci Anthropoid z úhlů pohledu, které tu dosud nebyly. Řeší například časovou osu akce. „Atentátníci přijeli na místo činu asi v devět hodin, přitom Heydrich už tam měl v devět deset až patnáct být. Mně se zdá podivná tato malá časová rezerva,“ doplňuje Sýs.

Podle odborníků příliš nového o události z 27. května 1942 najít nelze. Atentát dvojice Gabčík-Kubiš už půjde jenom upřesňovat v detailech. Záhadou třeba stále zůstává, jak to bylo se zbraní Gabčíka a jestli vystřelil, nebo ne.

„Ono to někde bude. Doufáme, že se to jednou objeví, třeba v amerických archivech, kde si myslím, že by to mohlo být zaznamenáno,“ doufá kmotr knihy Čvančara.

Atentát na Heydricha byl už mnohokrát popsán. Podle historiků je ale škoda, že se žádná kniha nezabývá 264 lidmi, kteří za atentát zaplatili životem.

Karel Sýs

- vystudoval zahraniční obchod na vysoké škole ekonomické (1969). Od roku 1974 byl redaktorem týdeníku Tvorba. Po roce 1980 začal externě spolupracovat s několika nakladatelstvími, ve kterých působil jako lektor poezie. Roku 1988 se stal zástupcem šéfredaktora literárního časopisu Kmen. Minulému režimu vždy poplatný spisovatel po roce 1989 ztratil své výsadní postavení v české literatuře a svou pozornost obrátil především k erotice. V letech 1990 - 1992 redigoval erotický časopis Sextant. V roce 1993 byl redaktorem časopisu Domácí lékař. V současnosti je vedoucím redaktorem literární přílohy Haló novin Obrys-Kmen.