„Tentokrát to šlo daleko snadněji, technologie pokročily,“ řekla na křtu knihy odpovědná redaktorka Jana Kostelecká. Připomněla, že u první publikace se například mapy kopírovaly a rozesílaly poštou, aby odborníci na místě označili jednotlivé body.
540stránková publikace provede čtenáře po Plzni, Slovácku (Břeclav, Hodonín, Kyjov, Uherské Hradiště), Valašsku (Valašské Meziříčí, Vsetín, Jablunka), Jiráskově kraji (Broumov, Mezimostí, Hronov), Polabí (Mělník, Roudnice, Litoměřice), Benešově, Kroměříži (Bystřice pod Hostýnem, Holešov), Chebsku (Františkovy Lázně, Cheb), Šumavě (Sušice, Rejštejn, Železná Ruda, Hartmanice, Dobrá Voda), Berouně (Loděnice, Beroun), Třebové (Moravská a Česká), Litomyšli, Trutnově (Červený Kostelec, Úpice), Otavě (Rabí, Horažďovice, Písek, Strakonice), Jihlavě (Brtnice), Táboru a Znojmě.
Cyklus, propojující vzdělávání se zábavou, vytvářeli architekt David Vávra spolu s režisérem Radovanem Lipusem od roku 1995. V letech 1995-1996 byly natočeny samostatné dokumenty Šumná Ostrava, Šumná Opava a Šumná Olomouc, v roce pak 1999 získal projekt podobu televizního seriálu. Nyní je natáčení u konce, natočeno bylo celkem 66 dílů.
Projekt knižního převedení cyklu vznikl v roce 2002, kdy vyšla první kniha, s cílem vytvořit průvodce, kterého si bude moci milovník architektury přibalit do zavazadla a pomocí něj poznávat to nejlepší z české architektury 20. století na vlastní oči. Díly televizního pořadu vycházejí také na DVD a autoři od roku 2003 vydávají kalendář Šumná a bezbranná, ukazující ohrožené památky.