Zemřel autor Střetu civilizací Samuel Huntington

Washington – Americký politolog Samuel Huntington, tvůrce knihy Střet civilizací, zemřel na Štědrý den. Život 81letého muže skončil ve městě Martha's Vineyard ve státě Massachusetts. Oznámila to v sobotu Harvardova univerzita na svých internetových stránkách.

Samuel Phillips Huntington se narodil 18. dubna 1927 v New Yorku. Vystudoval na Yaleově univerzitě a poté přednášel na Harvardově univerzitě. Do výslužby odešel Huntington v roce v roce 2007, „po 58 letech dobrých a věrných služeb“, uvedla univerzita.

Za nejvýznamnější Huntingtonovo dílo je považován Střet civilizací. Text nejprve vyšel v roce 1996 jako článek, posléze jej autor rozpracoval a publikoval v knižní podobě. Ve Střetu civilizací představil myšlenku, že mezinárodní konflikty následující po skončení studené války se nadále nebudou odehrávat na ideologickém základě, nýbrž kvůli civilizačním odlišnostem. Zásadní střet viděl Huntington již v 90. letech zejména mezi zeměmi Západu a islámskými státy. Kniha byla přeložena do 39 jazyků světa. Kniha vyvolala řadu diskusí, byla kritizována, řada lidí ji ale považuje takřka za prorocký text.

V roce 2004 vyvolal Huntington rozruch tvrzením, že hromadná migrace Hispánců do USA ohrožuje národní jednotu Spojených států. Huntington se nevyslovil přímo proti tomuto jevu, ale doporučil aby se USA důkladně zamyslily, zda se chtějí stát dvojjazyčnou zemí. Proměna v takový stát by prý nebyla zhoubná, ale znamenala by konec dosavadní Ameriky. Američané by tak tento vývoj neměli nechat bez povšimnutí, dokud nebudou přesvědčeni, že tato nová dvojjazyčná Amerika bude lepší než ta dnešní, mínil Huntington.