Činoherní klub ukazuje cestu čtyř kultivovaných lidí k „masakru“

Praha - Hru populární francouzské autorky Yasminy Rezy Bůh masakru, odkrývající demagogické schopnosti v každém člověku, uvedl Činoherní klub. V režii Ondřeje Sokola v ní vystupují Jaromír Dulava, Ivana Chýlková, Miroslava Pleštilová a Vladimír Kratina. Konverzační komedie o dvou manželských párech, které opouštějí veškeré stereotypy chování, bude mít nejbližší tři reprízy v lednu.

Na začátku stojí banální zápletka - jeden chlapec vyrazí spolužákovi klackem zub. Jejich rodiče se schází, aby situaci ve vší slušnosti vyřešili. Stačí ale jedna nevhodná poznámka a přátelská atmosféra u kávy a koláče se mění v nečekaný kolotoč.
 
„Myslím si, že Bůh masakru hodně prozrazuje. Přesto, že to je kultivovaná společnost, tak to skončí masakroidním způsobem,“ říká představitelka Veroniky Houlliéové Ivana Chýlková. Roli označila za výlet do sebe samotné. „Je to hra, která dobře postihuje demagogické mechanismy v jednání mezi lidmi, když se snaží něco dohodnout,“ domnívá se režisér Ondřej Sokol. Dodává, že na vynikajících dialozích je vidět, že autorka působila také jako herečka.

Bůh masakru byl publikován v lednu 2006, poprvé jej uvedl curyšský Schauspielhaus v lednu 2007 a vzápětí prestižní německé scény v Berlíně a Mnichově. Domácí premiéra hry v režii autorky se konala 25. ledna 2008 v Paříži. Českou premiéru měla hra v divadle F. X. Šaldy v Liberci. Činoherní klub ji měl uvést jako první, ale musel termín premiéry odsunout kvůli zdržení při zkoušení Kunderovy Ptákoviny.

Autorka Yasmina Reza (1959) je rusko-maďarsko-židovského původu. Studovala divadlo a sociologii v Nanterre. Začínala jako herečka a s divadlem procestovala Evropu i Spojené státy americké. Právě na cestách začala psát první dramata, která dnes patří ke světové špičce. V roce 1987 obdržela Moliérovu cenu za hru Rozhovory po pohřbu a v roce 1995 za hru Kumšt, která ji proslavila. Získala rovněž dvě nejprestižnější anglosaské ceny Laurence Olivier Award ve Velké Británii a Tony Award v USA. Yasmina Reza píše od konce 90. let také prózu, román Zoufalství byl přeložen i do češtiny. V současné době připravuje natáčení svého prvního filmu.

Ivana Chýlková
Ivana Chýlková