ČT dnes nabídne Setkání v Praze - s vraždou

Praha - Detektivní příběh podle stejnojmenného románu Zdeny Salivarové a Josefa Škvoreckého uvede dnes od 20 hodin ČT1. Snímek v režii Jitky Němcové plný jazzové hudby se kromě vyšetřování záhadného úmrtí dotýká i tématu potrestání lidí, kteří se podíleli na zločinech komunismu. V hlavní roli se objeví Iva Janžurová, Pavel Liška, Jan Tříska nebo Jiří Menzel.

Scénář napsal zkušený televizní autor Josef Eismann. Anka Lomnická (Iva Janžurová) zavítá poprvé od odchodu do exilu do Prahy. Provází ji její dospělá dcera (Bára Štěpánová) se svými poločeskými přítelkyněmi: mladé dámy tvoří saxofonový kvintet a jedou do Prahy na vystoupení. Na tom vystoupení je i studentka Věra (Lucie Vondráčková) se svým přítelem Přemkem (Pavel Liška). Přemek je doktor práv, kriminalista. Ukáže se, že Věřin dědeček byl správcem zámku, který Lomnickým patřil, a že se Anka s Věřiným tatínkem (Jiří Menzel) v dětství znala.

Druhá rovina příběhu se soustředí na nalezenou mrtvolu bývalého mučitele muklů v komunistických lágrech Bubeníka. Přemek tento případ údajné sebevraždy vyšetřuje. Věřin tatínek byl rovněž vězněm v padesátých letech a podle všeho Bubeníka znal…

Video Rozhovor s Jitkou Němcovou
video

Rozhovor s Jitkou Němcovou

„Je to udělané vkusně a se ctí,“ říká Jitka Němcová. Přizvala si některé nové spolupracovníky - mladého kameramana Jakuba Šimůnka nebo střihače Jakuba Hejnu, častého spolupracovníka dokumentaristky Heleny Třeštíkové, pro něhož šlo o první hraný film.

Jitka Němcová
Jitka Němcová