Dovolíte, jsem Hajaja - rozhlasové pohádky hlasem „Bródi“

Praha - Bylo to přesně 2. ledna 1961, kdy se poprvé ozvalo: Dobrý večer, děti! Dovolíte, jsem Hajaja… Od té doby večer co večer posílá rozhlasový skřítek malým i velkým posluchačům pohádky na dobrou noc. Známá flétnová znělka, která pořad provází na začátku i na konci, má za sebou téměř třicet tisíc uvedení. Na dlouhá léta spojil s Hajajou svůj hlas Vlastimil Brodský. To on byl skřítkem, který dětem vypráví a zpívá. Postupně se přidávali i další herci a herečky, což ale s sebou začalo přinášet otázky: Kdo je vlastně Hajaja? Jak vypadá?

V roce 1994 se zrodil nápad vyhlásit dětskou výtvarnou soutěž. Z vítězných návrhů pak vzešla dnešní skřítkova podoba. Místo očí má hvězdičky, široký úsměv, obleček v barvě noční oblohy a nechybí čepice s dlouhatánským střapcem. Že na svůj věk vypadá náramně dobře? Vždyť skřítci přece nestárnou!

Václava Ledvinková, dramaturgyně pořadu

„Hajaja vypráví pohádky, jaké vypráví rodiče, když si sednou k postýlce a začnou si vymýšlet nebo číst z pohádkové knížky. Myslím si, že místo vyprávěné pohádky je právě u té postýlky. Technické možnosti otevírají prostor, aby si děti pohádky pustily v ten čas, kdy o to samy budou stát.“

Video Rozhovor s Václavou Ledvinkovou
video

Rozhovor s Václavou Ledvinkovou

Během uplynulých desetiletí byly v „hajajovském“ cyklu odvysílány tisíce příběhů spousty autorů v podání stovek herců. Na začátku šlo o pětiminutové pohádky, které byly prodlouženy na sedm a deset minut, jak je tomu dodnes. Po nějaké době přibyl ke skřítku Hajajovi kamarád Hajadán. Nějaký čas nesl pořad název Dobrý večer, děti, ale začátkem 80. let se do vysílání Hajaja opět vrátil.

Za úspěchem Hajaji stojí Václav Čtvrtek a jeho manželka

Na úspěchu nového pořadu, jehož popularita byla zejména v 60. letech obrovská, měl velkou zásluhu spisovatel Václav Čtvrtek. Právě z jeho pera vzešla nejen pohádka pro první vysílání „Jak Hajaja procitnul“, ale i mnohé další pohádkové texty, mezi nimi například seriály o pirátovi Kolískovi, vodníku Čepečkovi, o Hrompaci a Tancibůrkovi; i slavná dvojice Křemílek a Vochomůrka měla svůj původ v pohádkách na dobrou noc.

Jak vznikl název „Hajaja“?

„Tenkrát byly děti ještě malé a já si vybavila, že jim říkám - půjdete hajat. Název se líbil, a tak u něj už zůstalo,“ vzpomínala na původ Hajaji Hejná.

Za vznikem pořadu stála i tehdejší rozhlasová redaktorka Vlasta Váňová (manželka Václava Čtvrtka), název pak rozhlasové pohádce dala spisovatelka a výtvarnice Olga Hejná, která při sestavování každodenních pohádek s rozhlasem spolupracovala.

„Neviditelný“ skřítek dnes přináší svou desetiminutovku denně na stanici Českého rozhlasu 2 - Praha od 19:00. Hajajovi dnes naslouchá už třetí generace dětí. K rozhlasovým přejímačům denně usedá bezmála 30 000 posluchačů.

K Hajajovi časem přibyl Hajadán a posléze i malé Hajajáčky

Nezaměnitelná hajajovská znělka v podobě flétny Václava Žilky, která zní na začátku i na konci pořadu, zůstala stejná po celých padesát let. Jejím autorem byl klarinetista Jindřich Šidla, pro něhož byla znělka nejhranější vlastní skladbou. Aby Hajajovi nebylo smutno, vytvořili mu po čase autoři kamaráda Hajadána a posléze i malé Hajajáčky.

K Brodskému se postupně přidávali další známí herci a herečky, Hajaju četli třeba Karel Höger, František Filipovský, Jan Tříska nebo Jana Brejchová. Během uplynulých desetiletí tak byly v hajajovském cyklu odvysílány tisíce příběhů mnoha autorů v podání stovek herců. Ke starým a osvědčeným hrdinům se postupně přidávali noví, „neoposlouchaní“, ale tvůrci pořadu se prý vždy snažili dát dětem šanci využít fantazii a podle vyprávění si vytvořit vlastní hrdiny zasazené do vysněných kulis.

Skřítek Hajaja
Skřítek Hajaja
Více fotek
  • Skřítek Hajaja autor: Lucie Seifertová, zdroj: Český rozhlas, stanice Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2214/221389.jpg
  • Skřítek Hajaja autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2215/221411.jpg