Světlo ve tmě: Prodejní výstava pomáhá nevidomým

Olomouc/Pardubice - Světlo ve tmě je název výstavy fotografií, která v moravské metropoli přináší naději nevidomým. Snaží se zprostředkovat pocity lidí s poškozeným zrakem. Výtěžek z prodeje fotografií, jejichž autorem je absolvent ostravské konzervatoře David Prošvic, poputuje na výcvik vodících psů. Nevidomým bude věnována i výstava, která bude zahájena příští týden v Pardubicích. Pod názvem Světlo - cesta životem chce veřejnosti představit výtvarné předměty, které vyrobili nevidomí a slabozrací lidé.

„Byla nám zima, fotili jsme je v listopadu, kdy byla nula stupňů a já měla jen večerní šaty. Myslím ale, že z toho vznikly pěkné fotky,“ uvedla o olomoucké výstavě modelka Monika Pinďáková, která mladému fotografovi pózovala.

Nápad udělat charitativní výstavu a pomoci tak nevidomým vznikl asi před měsícem a půl. Kvůli časové náročnosti proto Prošvic zvolil digitální způsob focení, i když podle svých slov jinak preferuje spíše klasickou fotografii.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Výstava potrvá v galerii olomouckého Chilli baru do konce ledna. Pokud se podaří prodat všechny snímky, poputuje třicet tisíc korun do střediska SONS. Vycvičení jednoho takového psa je ale mnohem dražší - přijde asi na dvě stě tisíc korun.

Pardubické Světlo - cesta životem

Se záměrem ocenit, co zrakově postižení lidé dokáží, se chystá výstava také v Pardubicích. Zahájena bude příští týden ve středu. Expozice Světlo - cesta životem obsahuje přibližně stovku předmětů, převážně na téma světlo. Jde například o lampiony ve tvaru hvězd, skleněné vitráže, svícny, ale také ručně zhotovený papír či vlněné výrobky. Návštěvníci se mohou seznámit s tím, jak odlišně tvoří člověk, který nevidí všechno.

Vodicí pes pro nevidomé
Vodicí pes pro nevidomé