Francouzští recenzenti: Pohled na bezmocného Belmonda je trýznivý

Paříž - Na plátna kin se dnes vrací Jean-Paul Belmondo, jeden z nejoblíbenějších francouzských herců všech dob. V roce 2000 utrpěl na dovolené na Korsice mozkovou mrtvici, jejíž následky jsou na něm stále patrné. V psychologickém dramatu režiséra Francise Hustera Un homme et son chien (Muž a jeho pes) hraje starého muže, který se náhle ocitne na ulici a jehož jediným společníkem je jeho pes. Film je ve Francii netrpělivě očekáván, první recenze ale říkají, že snímek je příliš patetický, místy teatrální a především velmi smutný a že jde pravděpodobně o hercův poslední film.

„První diváci odcházeli ze sálu se slzami v očích a recenzenti se shodují, že možná nebylo nutné ukazovat herce v tomto stavu, kdy má problémy s artikulací i s pohybem,“ říká francouzský zpravodaj ČRo Jan Šmíd. „Noviny jsou toho plné, dnešní premiéra bude smutná i proto, že před dvěma dny odešel navždy producent Claude Berry,“ dodává.

Belmondo, který se kdysi nenechával ani v nejnebezpečnějších scénách zastupovat kaskadérem, ochrnul na pravou polovinu těla a ztratil řeč. Díky své vůli i péči lékařů opět mluví a chodí, i když o holi. Jeho pravá ruka je stále bezvládná. Svůj návrat k filmu věnuje mladým handicapovaným lidem, s nimiž se během své dlouhé rekonvalescence setkal. „Viděl jsem dvacetileté, kteří na tom byli o hodně hůř než já. Když jsem odcházel z nemocnice, přísahal jsem si, že se budu bít, abych jim ukázal, že se ještě dá něco dělat,“ řekl. 

Video Jan Šmíd informuje z Paříže
video

Jan Šmíd informuje z Paříže

Jan Šmíd informuje z Paříže

Telefonát o premiéře Muže a jeho psa-14.1.09

Muž a jeho pes-filmová upoutávka

Režisér Francis Huster:

„Pro tuto roli to byl buď Belmondo, nebo nikdo. Jen on mohl ztělesnit toho člověka, který se nikdy nenechá srazit a ze všeho se zvedne. Jean-Paul je takový ve skutečném životě.“

Film nově zpracovává látku snímku Umberto D., který v roce 1951 natočil italský režisér Vittorio De Sica. Vedle Belmonda v něm hraje řada jeho slavných kolegů, třeba Max von Sydow, Robert Hossein, Pierre Mondy a Françoise Fabianová. Mladou dívku, která se chce starce ujmout, hraje Hafsia Herziová. Huster prý doufá, že Belmonda získá pro své plánované nové zpracování amerického filmu z roku 1965 Cincinnati Kid, ve kterém se pokerový šampion střetává s mladým amatérem. Belmondovým protějškem by měl být Jean Dujardin.

Muž a jeho pes
Muž a jeho pes