Vítězové Ceny Petra Parléře 2008: Hřbitov je opak náměstí

Praha – Cenu Petra Parléře přiřkla odborná porota návrhu na revitalizaci městského hřbitova ve Vítkově na Opavsku. Jeho autory jsou mladí brněnští architekti Martin Rosa a Jan Kratochvíl. "Navrhovat hřbitov jsme brali jako výzvu, se kterou se architekt moc často nesetká. Měli jsme možnost vybrat si jedno z jedenácti témat a oba jsme se s kolegou shodli právě na tomto," uvedl jeden z dvojice oceněných architektů Martin Rosa. Porotě se návrh líbil především díky kreativnímu, a zároveň pokornému a citlivému přístupu autorů.

Zdroj: Společnost Petra Parléře Autor: Martin Rosa a Jan Kratochvíl

„Pohybovali jsem se v prostředí, které funguje už několik set let. Vyčistili jsme ho a do celkového uspořádání vnesli nový řád, který je ovšem založen na něčem, co už navrhli naši předkové,“ vysvětlil koncepci práce Rosa. Harmonizaci původního návrhu a dnešních požadavků pochválila i porota.

V hodnocení jako plus zmínila také „etetizaci prostoru hřbitova s důrazem na citlivou přestavbu smuteční síně.“ „Stávající obřadní síň vypadá spíš jako samoobsluha,“ domnívá se Rosa, „nahradili jsme proto střechu rovnou deskou a přidali sloupy do prostoru síně.“

Video Rozhovor s Martinem Rosou
video

Rozhovor s Martinem Rosou

Při vytváření návrhu prý vycházeli z toho, že hřbitov je podobný prostor jako náměstí, ale s opačnou atmosférou. „Na hřbitově by měl člověk především rozjímat, zastavit se. Hřbitovní prostředí by proto mělo být trochu monumentální, důstojné a pokorné k těm, kteří tam leží. Snažili jsme se, aby architektonický výraz, který jsme zvolili, takový co nejvíce byl,“ dodal Rosa.

Cena Petra Parléře

  • Šestého ročníku se zúčastnilo 39 architektů; došlo 15 architektonických studií (loni 40); do soutěže jich porota přijala 13; témata zadání se týkala měst Hořovice, Cheb, Jeseník, Semily, Svatobořice-Mistřín, Třeboň a Vítkov.
  • Hlavním přínosem soutěže je podle pořadatelů fakt, že i menší města mohou získat architektonické a urbanistické studie, na jejichž zadání by sama neměla prostředky.

Předána dnes – kromě hlavní Ceny Petra Parléře – byla ještě dvě další dílčí ocenění, která udělují partneři soutěže.

Cena za přínos k rozvoji architektury měst: Dostavba kláštera

Cenu za přínos k rozvoji architektury měst obdržel návrh revitalizace a dostavby bývalého kláštera voršilek v Jeseníku. Autorem studie je Zbyněk Ryška ve spolupráci s Petrem Baletkou. Ústředním prvkem návrhu je budova nové knihovny. Jejím včleněním do stávajícího členitého klášterního dvora vzniká několik nových prostor. Navrhovaná budova by byla pro místo přínosná, domnívá se porota.

Cenu Prostor pro život získal „zábavní park“

Cenu Prostor pro život dostal tým architektů Michala Šrámka, Jana Proksy a Lucie Vencelidisové za studii nového centra obce Svatobořice-Mistřín na Hodonínsku.

Porota ocenila, jak se architekti zhostili nelehkého tématu. V problematicky přestavěné budově sídlí obecní úřad, dům kultury a navíc je „znešvařena“ provizorními objekty. Návrh podle poroty vytváří na místě „zábavní park“, který by byl dobrým „prostorem pro život“ při tradičních folklorních slavnostech i celoročně.

Cena Petra Parléře 2008: Vítězný návrh
Cena Petra Parléře 2008: Vítězný návrh
Více fotek
  • Cena Petra Parléře 2008: Vítězný návrh autor: Martin Rosa a Jan Kratochvíl, zdroj: Společnost Petra Parléře http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/633/63231.jpg
  • Cena za přínos rozvoji architektury měst autor: Zbyněk Ryška, zdroj: Společnost Petra Parléře http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/633/63232.jpg
  • Cena Prostor pro život autor: Michal Šrámek / Jan Proksa / Lucie Vencelidisová, zdroj: Společnost Petra Parléře http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/633/63235.jpg