Na Berlinale budou uvedeny i tři české filmy

Berlín - Dnes byl zveřejněn kompletní program filmového festivalu Berlinale. O Zlatého medvěda bude bojovat 18 filmů, z nichž 14 bude uvedeno ve světové premiéře. Festival si během své existence vybudoval značné renomé a tak se mohou v Berlíně v první polovině února diváci těšit na velké hvězdy filmového nebe. Účast přislíbily i takové herecké celebrity jako Renée Zellwegerová či Kate Winsletová. Na Berlinale bude od 5. do 15. února promítnuto 386 filmů z 60 zemí.

Přehlídku zahájí světová premiéra nesoutěžního akčního thrilleru International známého německého režiséra Toma Tykwera. V oficiálním programu nechybí díla renomovaných tvůrců jako jsou Bertrand Tavernier (In The Electric Mist, V elektrickém oparu), Francois Ozon (Ricky), Andrzej Wajda (Tatarak) nebo Stephen Frears (Cheri), kteří se festivalu zúčastní osobně. Posledním dosud utajovaným filmem, který byl zařazen do soutěže, je snímek My One And Only režiséra Richarda Loncraina. Hlavní hvězda tohoto snímku, Renée Zellwegerová, by měla zároveň patřit mezi nejzářivější hvězdy festivalu.

Rudý koberec před festivalovým palácem bude připraven také pro Italku Moniku Bellucciovou či herce Steva Buscemiho a Willema Dafoea. Britská herečka Tilda Swintonová tentokrát na Berlinale bude předsedat hlavní porotě. Čestného Zlatého medvěda převezme francouzský skladatel filmové hudby Maurice Jarre, na jehož kontě je několik Oscarů.

Kromě oficiálního programu se život Berlinale odehrává v jednotlivých generačně či tematicky vymezených sekcích. Nejobsáhlejší z nich, Panorama, zahrnuje téměř 70 filmů, které se dotýkají otázek povahy a dopadů globalizace, což je hlavní téma celého festivalu.

Velký divácký zájem se dá očekávat v sekci Retrospektiva 70mm, v níž budou uvedeny slavné velkofilmy jako 2001: Vesmírná odysea, Ben Hur, Kleopatra, Lawrence z Arábie či Vojna a mír.

Česká účast

Česká kinematografie má dvojnásobné zastoupení v sekci „Winter adé“ věnované „filmovým zvěstovatelům“ revolucí z roku 1989. Uveden bude Švankmajerův film z roku 1982 Možnosti dialogu a Panelstory aneb Jak se rodí sídliště Věry Chytilové. Režisérka, která nedávno oslavila 80. narozeniny, se má 8. února zúčastnit debaty se svými kolegy z Německa a Polska. V sekci Generace věnované filmům pro děti a mládež bude o vedlejší cenu, Skleněného medvěda, soutěžit Snímek Marie Procházkové Kdopak by se vlka bál.

Česká republika bude spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a Slovinskem sdílet také středoevropský stan v rámci Evropského filmového trhu, který souběžně s festivalem funguje jako prostor pro navazování kontaktů mezi producenty, distributory a dalšími lidmi z filmové branže. Tradičně se bude chtít v Berlíně prezentovat například zlínský filmový festival pro děti a mládež.

Kulinářská kinematografie 

Už potřetí se uskuteční sekce Kulinarisches Kino. Velkou pozornost, a možná i pozdvižení, by mohl vyvolat dokument Food, Inc., který popisuje výrobní postupy potravinářského průmyslu a jeho propojení s politikou, rozebírá otázku zneužívání dětské práce a genové manipulace se zemědělskými produkty. Zazní v něm i jména konkrétních firem, čímž je prý snímek jedinečný.

Dieter Kosslick, ředitel festivalu: 

„Pestrost letošní přehlídky nebo její zaměření nijak neovlivnila světová ekonomická krize. Neprojevila se ani tak na samotném Berlinale, jako spíš v reklamním průmyslu. Ani skutečnost, že na festivalu je mnoho filmů, které se zabývají globalizací, “a tudíž i penězi„, není nová, neboť zaměření na aktuální politické problémy je pro Berlinale typické. Letos programoví šéfové zaměřili výběr také na krizové oblasti jako jsou Palestina, Afghánistán a Pákistán.“

Kdopak by se vlka bál
Kdopak by se vlka bál