ČT sama vybrala českého zástupce pro Eurosong: kapelu Gipsy.cz

Praha - Česká televize letos neuspořádá národní kolo písňové soutěže Evropské vysílací unie (EBU) Eurovision Song Contest. Českého zástupce do semifinále nominovala sama, což jí umožňují pravidla; vybrala romskou hudební skupinu Gipsy.cz, která měla v minulých dvou letech v národním kole u diváků velký úspěch. Diváci budou moci v březnu hlasovat o písni, se kterou se kapela v evropské soutěži představí. Finále, které se letos bude konat v Moskvě, odvysílá 16. května od 21:00 ČT1. 

V předchozích dvou letech mohli diváci vybírat do evropského semifinále v národním kole z devíti (2007) a deseti (2008) interpretů a kapel. Při premiérové účasti Česka v soutěži před dvěma lety lidé vybrali skupinu Kabát, loni zpěvačku Terezu Kerndlovou; ani jednomu z českých zástupců se do finále soutěže označované zkráceně Eurosong postoupit nepodařilo. O účast v semifinále a případně ve finále se v národním kole ucházeli v obou letech i Gipsy.cz.

„Česká televize se rozhodla využít práva nominovat interpreta písně přímo a nevypisovat národní výběrové kolo,“ uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Podle něj  budou moci diváci v hlasování vybrat píseň, s níž se Gipsy.cz v semifinále představí. Hlasování se uskuteční prostřednictvím sms zpráv přibližně od 1. do 14. března. Píseň, kterou diváci vyberou, bude živě předvedena na vyhlášení cen Akademie populární hudby 21. března na programu ČT1 od 20:00.

Místo konání je dáno tradičně tím, kdo vyhraje poslední ročník, loni to byl ruský zpěvák Dima Bilan s písní Believe. Letos se klání zúčastní 43 zemí včetně Slovenska, které mělo několikaletou pauzu. ČT odvysílá i jedno ze dvou semifinálových kol, která se konají 12. a 14. května a zúčastní se jich český zástupce.

0Pod názvem Velká cena Eurovize se soutěž konala poprvé v roce 1956. Mezi její nejslavnější vítěze patří švédská skupina ABBA, která vyhrála v roce 1974, či Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko.

Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová
Více fotek
  • Tereza Kerndlová zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/232/23149.jpg
  • Skupina ABBA zdroj: www.abbasite.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/9/881.jpg