Francouzský festival potvrdil, že komiks je „devátým uměním“

Angouleme (Francie) - Ve francouzském Angouleme vyvrcholil 36. ročník jednoho z největších festivalů komiksu na světě. Festival nabídl nejen tvorbu evropskou, ale třeba i asijskou či africkou. Festival má i svou oficiciální soutěž, do které bylo vybráno 56 komiksových knih. Jejich různorodost ukázala, že komiksová tvorba už dávno není zábavou pro hrstku nadšenců, ale plnohodnotným uměleckým žánrem bohatých výrazových prostředků.

O komiksu se mluví jako žánru na půl cesty mezi literaturou a filmem. Z prvního si vypůjčuje hloubku a témata, z druhého styl vyprávění. Dnešní komiks už má dávno za sebou někdejší naivní superhrdinské odbobí. Komiks může vyprávět i beze slov, může být politický nekorektní. dokáže být i poetický. Objevuje se i na obrazovkách mobilů či na stěnách uměleckých galerií.  „Komiks se etabloval právě tím způsobem, že dokáže říct něco specifického, co nedokáže říct ani film ani kniha, právě tím střihem,“ vysvětluje Ondřej Müller z nakladatelstvi Albatros.

K široké rozmanitosti komiksu přispívají i jeho zcela specifické národní tradice. V evropském komiksu existuje tradice autorství, kult autora a ilustrátora, japonské manga je více virtuální a masové, korejský komiks zase třeba sleduje aktuální problémy, sociální, historické či osobní konflikty.

„Komiks je devátým uměním. Američani mu říkají grafický román. Je z poloviny literárním uměním, z poloviny výtvarným uměním,“ říká Willy Fadeur z nakladatelství Casterman.

/*json*/{"map":{"lat":45.6570078295,"lng":0.160675048828,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/