Sarkozy ocenil autorku Harryho Pottera řádem Čestné legie

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes předal řád Čestné legie britské spisovatelce Joanne Kathleen Rowlingové, která se proslavila ságou o mladém kouzelníkovi Harrym Potterovi. Ocenil její "mimořádný talent" a hodnoty, které předala mládeži. Harry Potter se podle prezidenta prokázal výchovnými cnostmi a Rowlingová přispěla k tomu, aby mladí dostali opět chuť číst a také psát. Čestnou legií byl v roce 1924 oceněn rovněž Rowlingové fruncouzský pradědeček za statečnost v bitvě u Verdunu.

Prezident také ocenil Rowlingovou jako „ženu nadšenou pro svou práci a výjimečného talentu“. „Pro všechno, co jste přinesla mladým obecně a zvláště francouzským dětem, si plně zasluhujete, aby vás (francouzská) republika v tento večer poctila,“ dodal Sarkozy.

Voldemort nebyl Francouz 

Rowlingová francouzsky poděkovala a připomněla, že tento jazyk krátce učila ve Skotsku. Podotkla. Rovněž se „omluvila“ za to, že záporné postavě v Harrym Potterovi - Voldemortovi - dala francouzské jméno. „Mohu vás ujistit, že výběr (tohoto jména) nevyvolaly žádné protifrancouzské pocity,“ prohlásila.

Sedm příběhů o Harrym Potterovi se prodalo ve světě ve zhruba 350 milionech výtiscích a přeloženy byly do více než 60 jazyků, včetně francouzštiny a češtiny. Podle magazínu Forbes Rowlingová na tom vydělala kolem miliardy dolarů (22 miliard Kč).

Bajky barda Beedleho
Bajky barda Beedleho