Hrzánová a Holub se nechovají jako solidní dospělí lidé

Praha – Na jevišti Divadla Na Jezerce se v Gogolově hře Ženitba o přízeň Báry Hrzánové ucházejí hned čtyři nápadníci. Jedním z nich je i vládní rada Podkolatov v podání Radka Holuba, který je Hrzánové životním partnerem. "Neumím si představit, že bychom spolu pájeli nebo soustružili, ale naše povolání není úplně normální. Večer si obléknete noční košili, nasadíte brejličky a jdete na jeviště, takhle se přeci solidní dospělí lidé nechovají. A jestli to děláte ve dvou nebo sólo, to už je pak úplně jedno," říká Hrzánová o promíchávání profesního a partnerského života.

Zdroj: Divadelní společnost Jana Hrušínského

Kdyby si ale mohla ze svých nápadníků vybrat toho, kterého by chtěla, a ne koho ji předepisuje scénář, vybrala by si prý Zdeňka Hrušku (důstojník Onučkin). „Má velký půvab a já mu vždycky říkám, že je ho pro současnou dramaturgii škoda, hodil by se spíš do operety Járy Kohouta,“ směje se Hrzánová.

O sobě to prý ale říct nemůže. „Slečna Agáta Tichonovna Kuperďaginová měří necelých 160 cm, má hnědozelené oči, výrazný chrup a je jí sladkých 44 let,“ popsala herečka postavu, kterou ztělesňuje.

„Podle Gogola má té paní být dvacet sedm. Když tedy padlo tohle tabu, řekla jsem si, že i ty ostatní jsou poměrně menší a schůdnější,“ vysvětluje, proč v Gogolově hře mluví francouzsky, i když původně vůbec neměla.


Proč dostal Miroslav Vladyka při děkovačce lyžařské hůlky? Poslechněte si celý rozhovor s Bárou Hrzánovou a Radkem Holubem.

Inscenace Ženitby, naprosto neuvěřitelné události o dvou dějstvích, je věnována památce Leoše Suchařípy, který hru na konci 70. let přeložil. „Před 25 lety jsme v ní spolu hráli v Ústí nad Labem. Já jsem hrál tehdy Podkolatova a Leoš ztělesnil roli Nenažraného, kterou teď hraji já. Byli jsme přátelé, měl jsem ho jako učitele divadla i života,“ uvedl ředitel divadla Jan Hrušínský.

Agáta je stydlivá

čtyřiačtyřicetiletá slečna, které hrozí, že se stane starou pannou. Aktivní dohazovačka Tekla se jí rozhodne dopomoci k vdavkám a dosáhne toho, že se o Agátinu ruku ucházejí najednou čtyři nápadníci: bývalý důstojník pěchoty Onučkin (Z. Hruška), přednosta hospodářskosprávního odboru Nenažraný (J. Hrušínský), bývalý námořní důstojník Žvanikin (M. Vladyka) a vládní rada Podkolatov (R. Holub), kterému ale Tekla vůbec nepřeje.

0 

Každý z ženichů má ke sňatku svoji motivaci, ať už jsou to třeba peníze, vyšší životní úroveň nebo touha po ženě.

režie: Lukáš Hlavica; nejbližší představení: 18. a 22. února.

Nápadníci v Gogolově Ženitbě
Zdroj: Divadelní společnost Jana Hrušínského