Potápěči objevili pilíř z Juditina a vázu z Karlova mostu

Praha - Ve Vltavě pod Karlovým mostem objevili včera policejní potápěči torzo barokní vázy. Je částí sousoší svatého Antonína Paduánského, které zdobí most. Unikátní nález by archeologové chtěli z vody vylovit ještě během února. "Bude vyrobena kopie vázy, která přijde zpět na své místo na mostě," prozrazuje další krok Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. K objevu došlo při mapování pilířů románského Juditina mostu. Potápěči pravděpodobně našli jeho čtvrtý pilíř.

Nález vázy není prvním objevem pod hladinou Vltavy, který souvisí s Karlovým mostem. Ten od srpna 2007 prochází důkladnou opravou, která potrvá do června příštího roku. V roce 2004 potápěči vylovili torzo sochy anděla. V řece ležela přes dvě stě dvacet let.

Na prozkoumání světa pod vltavskou hladinou se domluvili archeologové s potápěči z oddělení pražské poříční policie, kteří musí ve Vltavě tak jako tak provádět cvičení. „Zhruba tušíme, v jakých místech se pilíře nacházejí a potápěči mohou naše tušení ověřit. Především nevím, jestli v místech, která máme vytipovaná, se skrývají jen hromady kamení nebo pozůstatky zdiva pilířů,“ vysvětluje potřebu spolupráce s říční policií archeolog Zdeněk Dragoun. Pilíře Juditina mostu chtěli původně archeologové mapovat už v létě, voda ale byla příliš špinavá.

Únorové objevy byly jen kamínkem do mozaiky

Juditin most byl první pražský kamenný most, který ale zničila v roce 1342 povodeň. Zachoval se z něho jeden oblouk na staroměstské straně a pozůstatky na malostranské straně, které byly objeveny při rekonstrukci Čertovky. Před povodní stál Juditin most přibližně v místech dnešního Karlova mostu. Byl ale nižší a zřejmě nevedl rovně, ale zalamoval se. Postaven byl kolem roku 1170, byl asi 514 metrů dlouhý a opíral se o dvacet pilířů. Jejich polohu a rozměry by archeologové rádi změřili.

„Je to dílek do velké mozaiky, kterou okolo těch dvou kamenných mostů skládáme,“ uvedl Ondřej Šefců. Během včerejší několikahodinové akce se potápěčům podařilo zmapovat pilíře dva. Při první podobné loňské akci se podařilo určit místo druhého pilíře ze směru od Kampy. Našly se také zbytky zděných konstrukcí a kamenná skoba. „V tomto měsíci se akce provede ještě dvakrát a budou se mapovat zbylé pilíře. Pokud se tedy najdou a pokud po nich něco zbylo,“ popsal další plány František Obrman z poříční policie.

Dlažba Juditina mostu
Zdroj: Archeologické oddělení NPÚ Praha