Z olomouckého divadla odchází šest herců

Olomouc - Moravské divadlo v Olomouci výrazně obměňuje tváře. Odchází najednou šest herců, na jejich místo přijdou absolventi brněnské Janáčkovy akademie. Svého místa v divadle se vzdává také ředitel Václav Kožušník a s koncem roku divadlo opustí i šéf baletu Jiří Sekanina a umělecká vedoucí opery Ludmila Machytková.

Šest herců se rozhodlo angažmá ukončit. Podle ředitele Kožušníka jde o běžnou obměnu: „Pomáhal jsem činohře udělat seznam herců, kteří tady za posledních 10-15 let byli, a dohromady jich je 70,“ říká. „Jestliže odchází šest lidí ze souboru, ať už odcházejí z jakéhokoli důvodu, není to přirozená věc,“ namítá Pavel Juřica - jeden z herců, kteří soubor opouštějí. Kožušník označuje vlastní odchod za generační výměnu.
 
„Nikdo není nenahraditelný. V některých případech je odchod iniciován třeba i z mé strany, protože si myslím, že je zde kvalitativně lepší náhrada, takže je to opravdu z různých důvodů,“ řekl po telefonu šéf činohry Roman Groszmann.
 
Divadlo po čtrnácti letech opouští také Dušan Urban. Pavel Juřica odchází po téměř dvaceti letech. Kývl na angažmá do Švandova divadla v Praze. Urban zahájí sezonu v ostravském divadle Petra Bezruče. Důvodů proč odcházejí je více, oba prý chtějí zkusit něco nového.
 
„Soubor je už úplně jiný než byl před lety, kdy jsem sem nastupoval, i to je jeden z důvodů, proč měním angažmá,“ říká Urban. „Když se tady změní poměry, vrátím se,“ tvrdí Juřica.
 
Do Olomouce přijdou mladí herci z Brna. „Patří k nejúspěšnějším z ročníků a já věřím, že příchodem této generační skupiny nastane nové období olomoucké činohry,“ říká Groszmann.

Pavel Juřica
Pavel Juřica