Desetihlasý ruský Karel Gott zpíval popovou operu a operní pop

Praha - Divák, kterého nenapadne jít na muzikál, natož na operu, se bude díky modernímu aranžmá a skvělé show bavit. Milovník opery se nebude díky nastudování a úrovni sboru cítit uražen, protože najde mnoho nového. Těmito slovy se na svých stránkách představuje ruský Sbor Michaela Turetského, který poprvé zavítal i do České republiky. Svou velkolepou show, propojující originální hudební styl s klasikou a popem, předvedl během dvou uplynulých únorových večerů v Kongresovém centru.

Zazněla hudba napříč všemi žánry, od barokních skladeb Georga Fridricha Händela až po slavnou We Are The Champions od skupiny Queen. Společné všem písním je, že kombinují operu a popovou hudbou. V takovém aranžmá slyšeli přítomní například i melodie z Jesus Christ Superstar, Money, money, money od skupiny ABBA nebo Ave Maria.

Za hranicí klasického sboru

Desetihlasý Sbor Michaela Turetského se snaží proniknout za hranice klasického sboru a převrátit akademický koncert v zářivou show. „Jsme jediná mužská skupina fungující na území bývalého Sovětského svazu, která zpívá v deseti světových jazycích. Navíc nejsou všichni pěvci tenoři, ale představují jednotlivé hlasy od nejhlubšího k nejvyššímu,“ vysvětluje dirigent, který dal sboru jméno - Michael Turetsky.

Sbor založil v roce 1990. Celou dobu spolupracuje se stále stejnými lidmi. Všichni jeho pěvci absolvovali nejlepší ruské hudební školy a každý z nich je zdatným sólistou. Sbor za dobu své existence získal řadu mezinárodních ocenění a sklízel potlesk ve většině slavných světových koncertních síní, například v newyorské Carnegie Hall. Nejvíce úspěchů má ale doma. „Turetsky byl několikrát vyhlášen hudební osobností Ruska a je velice populární. Něco jako u nás Karel Gott,“ potvrdila Eva Metelková z produkce sboru v ČR.

Více o Sboru Michaela Turetského a ukázky z koncertů: zde.

Show sboru Michaela Turetského
Show sboru Michaela Turetského