59. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale vstoupil do druhé poloviny

Berlín - Na Berlinale se na začátku jeho druhé půle prezentovaly dva české filmové festivaly - Karlovarský a Zlínský. Připomenout letní karlovarský festival přijel do Berlína jeho prezident Jiří Bartoška. Šéf Zlínské přehlídky pro děti a mládež, Petr Koliha, je v Berlíně od samého počátku. Je totiž členem poroty festivalové sekce Generation K+, tedy pro starší děti.

„Karlovarský festival je na Berlinale prezentován večírkem, který je docela populární. Berlín má oproti nám výhodu, oplývá velkým trhem, ale Vary mají atmosféru, která Berlinale trochu chybí. Celé Vary, díky svým rozměrům žijí festivalem, tady odjedete dvě stanice metrem a nevíte o festivalu nic. To je vlastně problém všech velkých měst, kde se filmové akce pořádají a v tom jsou Vary výjimečné,“ zhodnotil situaci festivalu prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

„Přesto, že zde šly filmy význačných režisérů, zatím mne spíš zaujaly filmy iránský a uruguayský. Zdá se, že když se slepě sází na velké jméno, aniž by výběrová komise film viděla, stane se, že snímek nesplní očekávání,“ prozradila něco o programové skladbě berlínského festivalu Eva Zaoralová, programová ředitelka MFF Karlovy Vary.    

Letošní ročník Berlinale je obsazený silnými jmény. V soutěži jsou ambiciózní filmy natočené slavnými režiséry a přijíždějí samozřejmě hvězdy. Po Kate Winslet nebo Gaelu Garciovi Bernalovi přijel Keanu Reeves, aby uvedl soutěžní film Soukromé životy Pipy Lee. Na tiskové konferenci odložil tradiční nehybnou tvář. Zřejmě nadšen svou rolí Chrise v tomto filmu.

„Já jsem Chris a on je já. Úplně mi vstoupil do duše. A spolupráce s ostatními nemohla být lepší,“ prohlásil s úsměvem Reeves. Už také dorazila očekávaná hlavní hvězda dalšího soutěžního snímku, Cheri režiséra Stephena Frearse, padesátiletá Michelle Pfeiffer. Hraje roli stárnoucí ženy zamilované do mladíka. „Není pravda, že v Hollywoodu nesmíte stárnout, klidně stárnete, jen rolí pak výrazně ubývá. A taky je fakt, že čím jsem starší, s tím mladšími lidmi se stýkám,“ zažertovala na Berlinale Michelle Pfeiffer.

V Berlíně jsou očekávány Demi Moore i Renée Zellweger. A taky český zástupce v soutěži, snímek Kdopak by se vlka bál režisérky Márii Procházkové.

Keanu Reeves na 59. ročníku Berlinale
Keanu Reeves na 59. ročníku Berlinale