Dezider Tóth v Domě U Zlatého prstenu

Praha - Galerie hlavního města Prahy pořádá dnes od 16 hodin setkání se slovenským umělcem Deziderem Tóthem. Přednáška se uskuteční v rámci výstavy 1960 → SÚČASNOSŤ / Slovenské umění + čeští hosté, která v Domě U Zlatého prstenu probíhá do 22. února. Tóth je zakladatelem konceptuálního a akčního umění na Slovensku. Hned na začátku svojí umělecké kariéry se zařadil mezi nejzajímavější umělce slovenské výtvarné scény. Už jako student zaujal nevšední hravostí, vtipem a nadáním starší kolegy, kteří ho v roce 1970 pozvali do domu Rudolfa Sikory na legendární 1. otevřený ateliér, považovaný za první tribunu umělců slovenského undergroundu.

V roce 1972 ukončil vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. V 70. a 80. letech 20. století se intenzivně věnoval alternativním podobám výtvarného umění - tvorbě objektů, akčnímu a konceptuálnímu umění. V dobách normalizace se stal organizátorem a účastníkem aktivit neoficiálního umění. Od roku 1991 vyučuje na VŠVU dramaturgii výtvarného materiálu.

V roku 1997 si změnil své občanské jméno a od té doby tvoří a vystavuje jako Monogramista T.D. Je autorem knih Urob si masku (1989), Noha k nohe (společně s Viliamom Klimáčkom 1996, 2005), Nemá kniha (2005). V roku 2001 obhájil profesuru na AVU v Praze. Publikuje pod pseudonymem Andro Verdan.

1960 → SÚČASNOSŤ / Slovenské umění + čeští hosté

Průřez více než půlstoletím slovenského výtvarného umění z nejvýznamnější nestátní slovenské sbírky - ve vlastnictví První slovenské investiční skupiny - se představuje pod záštitou primátorů hlavního města Prahy a hlavního města SR Bratislavy. Těžištěm jsou díla umělců více generací a tendencí, vytvořená v průběhu 60. let - od informelu, nové figurace, pop artu přes konstruktivismus ke konceptuálnímu a akčnímu umění, a díla následujícího dvacetiletí, kdy se tyto tendence staly nežádané a jejich autoři vytvořili neoficiální výtvarnou scénu.

Do ní se dobrovolně zařadila generační vlna o něco mladších autorů a těsně před rokem 1989 i nastupující umělci, reagující na rehabilitaci klasických výtvarných disciplín. Představena je i aktuální umělecká scéna ve vícerých výtvarných disciplínách a médiích. Autorství Zuzany Bartošové, nepřehlédnutelné osobnosti kurátorského světa, dává záruku ideově i vizuálně poutavého zážitku. Výstavou se po rekonstrukci znovu otevírá Dům U Zlatého prstenu v Ungeltu - jako bezbariérový objekt. Lektorské prohlídky: st 18. 2. v 16.00.

23. 10. 2008 - 22. 2. 2009, Dům U Zlatého prstenu, Týnská 6, Praha 1. Otevřeno: út-ne, 10.00-20.00

Detail pozvánky na přednášku Dezidera Tótha
Zdroj: GHMP