Ďáblova lest - krimi, jak má být

Praha - Na prvním programu České televize začne v neděli ve 20 hodin třídílný televizní projekt Ďáblova lest. Režisér Jiří Strach pod názvy Noc hadů, Vražedný kód a Brána nebes předkládá televizním divákům čistý kriminální žánr. Hlavní role v napínavém detektivním příběhu s prvky tajemna a nadpřirozena ztvárnili Jiří Dvořák, Aňa Geislerová a Ivan Trojan.

„Je to Šifra mistra Leonarda po česku, s tím drobným rozdílem, že tady nikdo neuráží katolickou církev ani nic jiného. Všechno to vychází z Kodexu Gigas, Ďáblovy bible, ze které v průběhu historie bylo vyříznuto asi 8 stran. Naštěstí u šesti z nich historici vědí, co tam bylo. O čem byly ony dvě zbývající, nikdo netuší. Zde se otevírá pole neorané pro scenáristu Arnošta Vašíčka, aby se dopátral toho, jaký kód tam ďábel, který podle legendy bibli nadiktoval, ukryl,“ prozrazuje v rozhovoru pro ČT24 režisér Jiří Strach.

Studentka archeologie jen náhodou unikne smrti a je nalezena v posttraumatickém šoku. Zakrvácený oděv a magické symboly, které jí kdosi namaloval na tělo krví, nasvědčují tomu, že nepůjde o běžný kriminální případ. Pátrání po pachateli přivádí kriminalisty i znalce černé magie do bývalého benediktinského kláštera, kde dívka s dalšími studenty pracovala na vykopávkách.

„Točili jsme primárně detektivku, čistý žánr. Konspirace a tajemno vycházející z Ďáblovy bible, což Vašíček dokonale ovládá, se pro nás stalo jakýmsi uranem v atomové elektrárně, výchozím zdrojem. Myslím si, že tento film je nejčistším žánrovým dílem, jaký jsem kdy natočil. Nehledejte v tom žádné přesahy ani poselství,“ dodává Strach.

Konec třetího dílu odlehčil, aby naznačil, že celý případ se nemusí brát až tak vážně. Snímek natáčel v Podlažicích, kde byla bible v benediktinském klášteře napsána, a v broumovském klášteře na severovýchodě Čech, kde zmíněné dílo prokazatelně nejméně 200 let bylo, včetně časů husitských bouří. Právě tam se prý zjistilo, že pár listů schází.

Podle dramaturgyně Marči Arichtevy je pozoruhodné, že některé situace, které Vašíček v první verzi scénáře napsal už před lety jako hypotézu, se později potvrdily. Například nedávné odhalení tajemných hrobů na místě bývalého kláštera v Podlažicích. „Umí si krásně hrát s kombinací reality a fikce,“ řekla o autorovi.

Arnošt Vašíček

se na knihy, filmy a dokumentární cykly o nadpřirozených jevech, záhadách a legendách specializuje. Dosud vydal dvě desítky knih a natočil 70 dokumentů o archeologických nálezech, nevysvětlitelných jevech a událostech. Zájem vyvolal 52dílným seriálem Planeta záhad ze druhé poloviny 90. let. Pro Českou televizi napsal i seriál Strážce duší. Netají, že inspirací mu nyní byla skutečná Ďáblova bible pro svou velikost zvaná Codex Gigas.

Na odvysílání třetího dílu naváže v březnu vydání stejnojmenné knihy, která vyjde v edici České televize.

Ďáblova lest
Ďáblova lest