Vylekaný prs se stal nejlepším filmem letošního Berlinale

Berlín - Na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale dnes překvapivě získal Zlatého medvěda za nejlepší film peruánsko-španělský snímek La teta asustada (Vylekaný prs). Vítězný snímek dvaatřicetileté režisérky peruánského původu Claudie Llosové vypráví o následcích utrpení peruánských žen znásilňovaných a zneužívaných během politického násilí v 80. letech minulého století. Český film Kdopak by se vlka bál?, který soutěžil v sekci Generation věnované filmům pro děti a mládež, Skleněného medvěda neobdržel.

Výhrou Vylekaného prsu Berlinale dostálo své pověsti „politického“ festivalu, tedy filmové přehlídky zohledňující politický podtext snímku. Navíc stejně jako loni soška zamířila do Latinské Ameriky. „Pro mě je důležité, aby se vzpomnělo na ženy, které sužovalo násilí, a aby se uctily, protože o tom v mé vlasti Peru téměř nikdo nemluví,“ prohlásila filmařka Llosová, shodou okolností neteř slavného spisovatele Maria Vargase Llosy.

Film, který je v anglické verzi uváděn pod názvem The Milk of Sorrow (Mléko utrpení), vyniká podle kritik stylistickou vytříbeností, vizuální silou, úsporností dialogů a hlavně silným poselstvím.

Režie Íránu, cena poroty Argentině

Llosová při přebírání ceny:

„Tohle je pro Peru, pro naši zemi.“

Za nejlepší režii dnes sedmičlenná porota ocenila íránského tvůrce Asghara Farhadího za jeho pohled na íránskou střední třídu filmem O Elly. Čestného Zlatého medvěda za své celoživotní dílo převzal už ve středu skladatel filmové hudby, čtyřiaosmdesátiletý Maurice Jarre, majitel Oscarů za hudbu k filmům Lawrence z Arábie, Doktor Živago a Cesta do Indie.

Velkou cenu poroty získaly dva filmy naráz. Prvním je debut argentinského režiséra Adriána Binieze Gigante, druhou cenu poroty získal film německé režisérky Maren Adeové Všichni ostatní. Představitelka hlavní role Birgit Minichmayrová v tomto vztahovém dramatu navíc dostala Stříbrného medvěda za nejlepší ženský herecký výkon. Stříbrnou sošku za nejlepší mužský herecký výkon převzal Sotigui Kouyaté, představitel hlavní role ve francouzsko-britském počinu London River.

V Berlíně se vlka nebáli

O Zlatého medvěda soutěžila na 59. ročníku Berlinale elitní skupina 18 filmů, ale celkově jich na prestižní přehlídce bylo uvedeno téměř 400. Mezi ně patřil i film Kdopak by se vlka bál? od Márii Procházkové. Ocenění v podobě medvědí sošky však nezískal, sekci Genreration vyhrál kanadský film To nejsem já. Český snímek se na festivalu objevil naposledy předloni, kdy si Jiří Menzel za film Obsluhoval jsem anglického krále odnesl cenu Mezinárodní federace filmových kritiků.

Příští ročník Berlinale bude jubilejní šedesátý. Že Němci považují svůj festival za úspěšný potvrzuje i fakt, že jeho ředitel, Dieter Kosslick byl ve funkci potvrzen až do roku 2013.