Ministerstvo chystá o třetinu nižší kulturní granty - podle členů komise bezdůvodně

Praha - Ministerstvo kultury snížilo o 35 procent sumu, kterou letos podpoří projekty z oblasti divadla, hudby, tance, výtvarného umění a literatury. Rozpočet resortu je přitom přibližně stejný jako loni. Členové jedné z grantových komisí pro podporu uměleckých projektů, které v těchto dnech zasedají, žádají zachování výše dotace z posledních dvou let. Pokud bude dotace skutečně snížena o 35 procent, nabízejí svou rezignaci.

Krize na vině není 

O svém úmyslu komise informovala ministra kultury Václava Jehličku (KDU-ČSL) v otevřeném dopise; dopis odešel v pátek, ministr ho ale zatím nemá. „Celkový rozpočet ministerstva kultury zůstal na úrovni loňského roku, tudíž hospodářskou krizi lze jako případné zdůvodnění zcela vyloučit,“ uvedl Jaroslav Doleček, člen komise pro profesionální tanec, pohybové a nonverbální divadlo. 

Úřad přitom na žádost ministra financí o vytvoření pětiprocentní rezervy v rozpočtech všech resortů odpověděl jinak - vyčlenil 205 milionů korun určených na investice do regionálních kulturních zařízení, která nejsou ve vlastnictví státu. Prioritou pro podporu jsou však podle dřívějšího vyjádření ministerstva památky.

Loni bylo z rozpočtu ministerstva kultury na takzvané kulturní aktivity, ze kterých jdou mimo jiné dotace na živé umění, rozděleno asi 497 milionů korun, stejně jako v předchozím roce. Letos by se suma po třetinovém snížení dostala pod úroveň z roku 2006, kdy na kulturní aktivity šlo 365 milionů korun. Tehdy ale rozpočet celého ministerstva byl 6,35 miliardy korun, letos činí 8,33 miliardy korun.

Rozpočet jednoho divadla pro všechny  

Taneční komise trvá na zachování rozpočtu dotací z předcházejícího roku. Její členové se shodli na tom, že snížení částky povede k výraznému propadu aktivit oboru a v některých případech dokonce k likvidaci uměleckých subjektů i činností. Situace je podle nich zarážející zvláště tím, že se tak děje v době předsednictví ČR Evropské unii a v roce, který byl vyhlášen rokem kreativity a inovací - tedy hlavních atributů živého umění. „Je prokázáno, že kulturní aktivity přispívají k růstu konkurenceschopnosti a ozdravení ekonomické základny státu,“ připomněl Doleček.

Loni komise na taneční a pohybové umění rozdělila přes 12 milionů korun, nejvíce za dobu svého několikaletého působení. Rozdělila je mezi deset festivalů, tři desítky nových inscenací, deseti institucím podpořila jejich celoroční provoz a podpořila i vydávání periodik či pořádání dílen. Letos má k dispozici něco přes osm milionů korun. Taková suma podle Dolečka stačí na střídmý roční rozpočet jednoho divadla, jako příklad uvedl pražskou scénu Alfred ve dvoře.