Tanec Praha a Vize tance peníze z grantů nakonec dostanou

Praha - Sdružením Tanec Praha a Vize tance přidělil pražský magistrát nakonec více než 3,3 milionu korun na grantech, i když jejich žádosti původně vyřadil. Podle města jsou dvě členky grantové komise spojeny s žadateli, jejichž projekty hodnotily. Dnešní rozhodnutí pražských radní bude muset ještě ve čtvrtek potvrdit magistrát.

Nesouhlasí s ním ale někteří zastupitelé města. „Jsem zklamán přístupem rady k porušování interních pravidel, která měla přispět k celkové vyšší transparentnosti,“ uvedl například zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).

Vyloučení členek grantové komise Ivany Kubicové a Jany Návratové doporučil radě před měsícem kulturní výbor. Byly prý spojeny s projekty obou sdružení, Tance Praha a Vize tance, které o granty žádaly. Obě členky něco takového odmítly a na své funkce rezignovaly. Rada nakonec na doporučení kulturního výboru nedala, souhlasila ale s tím, že žádosti budou znovu posouzeny jinými členy grantové komise.

Sdružení Tanec Praha žádalo dotace na stejnojmenný festival a publikaci k dvacetiletému výroční festivalu, dále na projekty Tanec školám a Česká taneční platforma. Vize tance chtělo podporu na stejnojmennou mezinárodní konferenci.

0Novou kulturní komisi schválilo město v listopadu, minulou zrušilo po protestech velké části kulturní obce, která vystoupila proti změnám v grantovém systému. Pro tento rok byly uděleny pouze jednoleté granty, pro rok 2010 by měl být nový grantový systém.

Pražský magistrát
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24