„Nadechni se a leť“ - liberecký šampionát odstartoval Bílou nocí

Liberec - Ztvárněním tří disciplín - běhu na lyžích, skoku a severské kombinace - světly, hudbou, obrazem i pohybem bylo slavnostně zahájeno Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Například skokan na lyžích zavěšený na lanech doslova přelétl celou Tipsport Arenu. Zahajovací show s názvem Bílá noc doprovázely ohňostroje a bubny, moderoval ji Leoš Mareš. Do areny zavítali i někteří čeští politici - premiér Mirek Topolánek nebo předseda Senátu Přemysl Sobotka - a světové osobnosti, například Ivana Trumpová či norský korunní princ Haakon Magnus.

Před jejich krátkými projevy v češtině a angličtině zazněla nejprve píseň mistrovství - v podání Dary Rolins, Ondřeje Rumla, Heleny Zeťové, Petra Bendeho a Kamila Střihavky. "Kdo ne, když ne my, a proč ne právě teď, nadechni se a leť, dej na své sny, když něco vážně chceš, nadechni se a běž," zněl refrén songu. Během jejich vystoupení promítali pořadatelé na velkou obrazovku záběry ze závodů českých mistrů světa, včetně Kateřiny Neumannové.

Populární zpěváky vystřídal na jevišti ještě populárnější Karel Gott a před zaplněnou arenou zazpíval českou hymnu. Hudební tečkou za večerem byla ale legendární britská skupina Deep Purple, jejímu nástupu předcházela velkolepá laserová show.

Video MS v klasickém lyžování 2009 Liberec
video

MS v klasickém lyžování 2009 Liberec

Hodně štěstí a dobrý vítr

„Hodně štěstí, dobrou mázu a dobrý vítr na můstku,“ popřála sportovcům ještě před koncertem prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová. S přáním se k ní připojil i premiér Mirek Topolánek. „Liberec se stal centrem lyžařského světa,“ prohlásil, „doufám, že se ukážeme nejen jako schopní organizátoři, ale také jako zdvořilí hostitelé a v neposlední řadě i jako výborní sportovci … Zvládání rozmarů na našich horách nás naučilo jisté houževnatosti a vytrvalosti.“

Mnoho úspěchů popřál účastníkům mistrovství také předseda Senátu Přemysl Sobotka a prezident mezinárodní lyžařské federace FIS Gian Franco Kasper, který česky pozdravil „přátele lyžařského sportu“. Kasper také pronesl formuli oficiálně zahajující mistrovství.

Winter festival - hudba k lyžím

Sportovní šampionát doprovází hudební Winter festival, v jeho rámci čeští muzikanti koncertují na Benešově náměstí. Hudební přehlídku zahájili včera navzdory mrazivému počasí Yo Yo Band.

Do neděle 1. března, kdy šampionát končí, se v Liberci představí například Dara Rolins, Petr Muk, Aneta Langerová, Michal David nebo Maxim Turbulenc. Zahraje také slovenská kapela Elán - ovšem v Tipsport areně, stejně jako Deep Purple.

Přímé přenosy, záznamy i každodenní souhrn nejdůležitějších událostí libereckého šampionátu nabízí také server iVysílání.cz.

Topolánek: Čeští sportovci jsou vytrvalí a houževnatí
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt