Literární časopisy se bojí o existenci

Praha - O svou další existenci se obávají tuzemské literární časopisy. Stejně jako lidé z oblasti současného tance si stěžují na ministerstvo kultury, které chce letos snížit sumu peněz určenou na podporu umění. Šéfredaktoři několika literárních časopisů napsali ministrovi kultury Václavu Jehličkovi (KDU-ČSL) otevřený dopis. Ministra v dopise žádají, aby zakročil. V opačném případě podle nich bude "hrobníkem po léta budované časopisecké literární scény".

Ministerstvo chce proti loňsku o 35 procent snížit sumu, kterou podpoří projekty z oblasti divadla, hudby, tance, výtvarného umění a literatury. Pro oblast literatury je suma nižší o více než polovinu - loni projekty dostaly 20 milionů korun, letos by to mělo být jen devět milionů. Podpora od státu činí přibližně 50 až 70 procent nákladů periodik.

Časopisy nelze přerušit, jedině zastavit 

Informace o nižší podpoře od státu přicházejí ve chvíli, kdy kvůli ekonomické krizi z kultury odcházejí sponzoři a granty pro časopisy nevyhlásila ani Nadace Český literární fond; obdobně na tom jsou další nadace. Investiční fondy, z nichž čerpají, letos poskytnou daleko nižší výnosy, než s jakými nadace počítaly.

„Smrt jednoho odvětví české živé kultury přitom ušetří státu pouhých 11 milionů korun,“ píší vedoucí časopisů. Ministerstvo kultury chce podporu snížit, i když má rozpočet přibližně stejný jako loni. Prioritou jsou pro něj památky.

Dopis ministrovi podepsali šéfredaktor Hostu Miroslav Balaštík, šéfredaktorka A2 Libuše Bělunková a šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná. Uvádějí, že snížená podpora by byla pro časopisy likvidační, jejich činnost prý není možné dočasně přerušit, lze ji pouze ukončit. Poukazují také na to, jak malá je podle nich uspořená částka v porovnání s jinými výdaji státu.

Milionové předsednictví 

„Reklamní spoty předsednictví EU stály 12 milionů, odhalení loga stálo dalších 9,5 milionu a billboardy a inzeráty 16 milionů. Přitom lze úspěšně pochybovat, nakolik je to účinná a především dlouhodobá investice,“ podotýká Bělunková. MK loni utratilo 11 milionů korun za zastřešení dvora ve svém sídle v Nostickém paláci. Vzniklo tak informační centrum - podle kritiků zbytečně, pokud chce ministerstvo lépe informovat občany, může k tomu podle nich využívat internet.  

V případě, že dotace pro celou oblast živého umění bude snížena, jak ministerstvo plánuje, nabízí svoji rezignaci grantová komise pro oblast současného tance. Tanec loni dostal 12 milionů korun, letos by to mělo být jen něco málo přes osm milionů.

Všechna ministerstva dostala před nedávnem pokyn uspořit kvůli hospodářské krizi ze svých letošních rozpočtů pět procent. Resort kultury ale na tuto výzvu neodpověděl snížením rozpočtu na kulturní aktivity, vyčlenil 205 milionů korun určených na investice do regionálních kulturních zařízení, která nejsou ve vlastnictví státu.