Smetanova Litomyšl hvězdně zakončí české předsednictví

Litomyšl - Jednapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle letos nabídne dosud nejrozsáhlejší program v historii mezinárodního operního festivalu.  Festival konaný ve dnech 12. června až 6. července završí české předsednictví Evropské unii, ponese proto podtitul Europa Musicalis a měl by přivítat také švédský královský pár, který by zde symbolicky převzal předsednictví EU. Během 25 dní se uskuteční 29 vystoupení, festival navštíví i české pěvkyně působící v zahraničí Dagmar Pecková a Magdalena Kožená.

Hvězdy e-maily neposílají 

„Jsou stovky zájemců ročně, denně máme pět až deset e-mailů s nabídkami. Nutno říct, že ten, kdo se nakonec ocitne v programu, žádnou nabídku posílat nemusí. Jde o nejlepší interprety k dané skladbě,“ řekl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Rok 2009 bude podle Stříteského rokem velkých jubileí - 750 let od povýšení Litomyšle na město a 60 let od založení Smetanovy Litomyšle. Festival připomene i různá výročí řady světových autorů - Bohuslava Martinů, Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Josepha Haydna nebo Georga Friedricha Händela.

Operní řada nabídne v premiéře Smetanův operní opus Dalibor v podání ostravských filharmoniků. Zazní i Rusalka, kde vystoupí Dagmar Pecková. Světové opery například zastoupí Pucciniho Madama Butterfly. Na své si přijdou i děti, v programu jsou dvě operní jednoaktovky Broučci a Kocour v botách. „Vystoupí celá řada sólistů věhlasné prestiže, zazní celá řada skladeb, která byla hrána a dosud se hraje v evropských městech,“ řekl Stříteský.

Za Koženou stojí roky vyjednávání 

V galakoncertní sérii vystoupí Magdalena Kožená, která bude zpívat tvorbu italských a španělských autorů ze 17. století. O její účasti pořadatelé vyjednávali několik let. Z Německa přijede interpretka Mozartových oper Annette Dashová. V Litomyšli také zazpívá švédská sopranistka Susanne Rydénová v doprovodu souboru dobových nástrojů.

0Festivalem Smetanova Litomyšl žije rodiště zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany už od roku 1949. V minulosti měl festival několikaletou pauzu, proto se letos koná 51. ročník. Ročně jej navštíví 15 až 20 tisíc diváků a jeho rozpočet je kolem 30 milionů korun. Peníze získává nejen ze vstupného, ale také od měst, kraje a především sponzorů.

Festival uvede i Verdiho Requiem v podání 160členného sboru z Colorada, v premiéře pak oratorium Orbis Pictus, které je projektem Zuzany Lapčíkové. Koncertní oratorní řadu zastoupí Smetanovo symfonické evangelium Má vlast a orchestrální verze Z mého života.

„Pro ty posluchače, které v prvním plánu nezajímá vážná operní hudba, nabídneme koncert na přání. Zazní magické melodie stříbrného plátna, nejslavnější operetní melodie nebo autorský pořad Jiřího Pavlici Studánko, Rubínko,“ doplnil Stříteský.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená
Mezzosopranistka Magdalena Kožená
Více fotek
  • Mezzosopranistka Magdalena Kožená autor: Eric Veenhuijzen, zdroj: Magdalena Kožená http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/567/56667.jpg
  • Smetanova Litomyšl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/275/27460.jpg