Daria Klimentová bude v březnu opět hostovat v Praze

Praha - Primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová bude v březnu opět hostovat ve Státní opeře Praha v dvojroli Odetty/Odilie v Čajkovského Labutím jezeře. Nejslavnější česká tanečnice současnosti bude mít 8. března při večerním představení jako partnera v roli Prince prvního sólistu Portugalského národního baletu Carlose Pinillose. Při druhém večeru 17. března jí bude partnerem první sólista Švédského královského baletu Jan-Erik Wikström.

Daria Klimentová (1971) patří ke světové baletní špičce. Ihned po absolvování pražské konzervatoře v roce 1989 se dostala do baletu Národního divadla na pozici sólistky. Po tříleté domácí zkušenosti a vítězstvích v soutěžích v Pretorii, Ósace a Kapském Městě přijala nabídku baletního souboru Kapského Města, kde získala angažmá jako první sólistka.

Poté tři sezony působila ve Skotském baletu v Glasgow a nakonec zakotvila v Anglickém národním baletu v Londýně. Její angažmá trvá už více než deset let. Jako primabalerína této scény premiérově tančí veškerý klasický repertoár. Organizátoři kampaně k předsednictví České republiky Evropské unii si ji vybrali jako jednu z osobností, které zemi reprezentují.

Současnou inscenaci Labutího jezera uvedla Státní opera Praha v premiéře v březnu 2007. V původní scénické verzi Mariuse Petipy a Lva Ivanova vzniklo představení v choreografii a režii šéfa baletního souboru Pavla Ďumbaly a Hany Vláčilové. V hlavních rolích se střídají sólisté Státní opery Praha Anna Ščekaleva a Ondřej Novotný se sólisty Národního divadla v Praze Nikolou Márovou a Michalem Štípou, od počátku se počítalo také s hosty, zejména s Klimentovou, která zde s velkým úspěchem vystoupila několikrát v roce 2007 i 2008. 

Labutí jezero současně uvádějí obě dvě baletní scény v Praze. V Národním divadle měla 12. února premiéru nová inscenace, kterou připravil známý dánský tanečník, choreograf a režisér Kenneth Greve.