Dětští herci z Milionáře z chatrče se přestěhují do nových bytů

Bombaj (Indie) - Dva hlavní dětští herci snímku Milionář z chatrče, který v neděli obdržel osm filmových Oscarů, dostanou od indických úřadů nová obydlí. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž tak budou Rubina Alíová a Azharuddín Muhammad Ismáíl moci konečně opustit své chatrče v bombajské chudinské čtvrti.

„Tyto dvě děti získaly pro svou vlast vítězné vavříny, a přitom žijí ve slumech,“ prohlásil Gautam Čatterdží, šéf státního Úřadu pro bydlení a rozvoj území státu Maháráštra, jehož je Bombaj metropolí. Čatterdží neupřesnil, kde se nové domovy dětí budou nacházet, má se ale prý jednat o byty v blízkosti nejlepších lokalit Bombaje.

Devítiletá Alíová nyní žije v malé chatrči v odpadky zaneřáděném bombajském slumu poblíž železniční trati. Desetiletý Ismáíl spí v boudě se střechou z igelitové plachty ve stejné chudinské čtvrti. Ani jedno z obydlí nemá přívod pitné vody a v jejich blízkosti tečou otevřenou kanalizací splašky.

Milionář z chatrče režiséra Dannyho Boylea ovládl letošní ročník cen americké filmové akademie, kde jeho tvůrci posbírali osm sošek Oscarů. Snímek o chudém indickém chlapci, který vyhraje velké peníze v televizní soutěži, zvítězil i v hlavních kategoriích nejlepší film a nejlepší režie.

Výroba snímku, jenž se natáčel v největším asijském slumu Dharáví, přišla na 15 milionů dolarů a v kinech po celém světě již film vydělal 160 milionů dolarů. Indická média nicméně Milionáře z chatrče kritizovala za jeho název, jenž někteří Indové považují za urážlivý, a za to, jak filmaři zacházeli s účinkujícími. Nelíbil se jim rovněž způsob, jakým film zobrazuje život chudých obyvatel země.

Boyle i producent Christian Colson ale rozhodně odmítají, že by děti při natáčení vykořisťovali. Dětští herci prý dostávali na indické poměry nadprůměrnou mzdu a byli také poprvé přihlášeni do školy. Filmaři rovněž založili finanční fond, z něhož mají být hrazeny náklady na vzdělání, zdravotní ošetření a základní životní potřeby těchto dětí.