Veřejný nepřítel č. 1 je favoritem dnešního udílení Césarů

Pažíž - Francouzská Akademie filmového umění a techniky bude dnes od 20:00 udílet ceny César za nejlepší filmy loňského roku. Za favorita je označován film Veřejný nepřítel č. 1 (Instinct de mort) režiséra Jeana-Françoise Richeta, který obdržel deset nominací. Snímku Veřejný nepřítel č. 1 konkuruje mimo jiné film Entre les murs (Mezi zdmi) Laurenta Canteta, který obdržel v roce 2008 Zlatou palmu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Mezi herci a herečkami soutěžícími o Césara je i již zesnulý Guillaume Depardieu, který si zahrál ve filmu Versailles.

„Film Veřejný nepřítel měl úspěch jak u kritiky, tak u veřejnosti, která film hodně navštěvovala. Je ovšem potřeba upozornit, že i v případě Césarů se může konat nějaké překvapení. Mezi nominovanými snímky je také film Mezi zdmi, který získal cenu poroty na festivalu v Cannes,“ informoval z Paříže Jan Šmíd.

Letošní oceňování provází tak trochu skandál kvůli tomu, že se pátečního galavečera nehodlá zúčastnit herec a režisér Danny Boon, který natočil komedii Bienvenue chez les Ch'tis (Vítejte u Ch'tis). Nejúspěšnější francouzský film od roku 1945 s více než 20 miliony diváků ve Francii získal pouze jednu nominaci, a to za scénář.

„Pokud se Dannyho Boona týká, natočil nejúspěšnější francouzský film všech dob a svou neúčastí na ceremoniálu alespoň vyvolal na téma cen pro komedie bouřlivou debatu. Je docela možné, že už v příštím roce bude zřízena nová kategorie - nejlepší komedie,“ dodal Jan Šmíd.

César

První předávání Césarů, jehož prezidentem byl Jean Gabin, se uskutečnilo 3. dubna 1976. 25 bronzových sošek, z nichž každá váží 3 kg, je uděleno každý rok na přelomu února a března. Trofej převzala jméno César po svém sochařském tvůrci, kterým byl César Baldaccini. Hlavním aktérem ve výběru a oceňování francouzské filmové produkce uvedené do kin od 1. ledna do 31. prosince je Filmová umělecká akademie. Tato instituce, založená v roce 1975 z iniciativy George Cravenna, má nyní více než 3 400 členů z řad filmových profesionálů. Filmovou akademii tvoří 3700 osobností ze světa francouzské kinematografie, tedy hlavně z řad režisérů, autorů, producentů a herců.