Nejlepším francouzským filmem roku 2008 je Séraphine

Paříž - Nejlepším francouzským filmem uplynulého roku se stal snímek Séraphine v režii Martina Provosta. Drama z pařížského prostředí výtvarného umění dosáhlo velkého vítězství, když posbíralo celkem sedm trofejí César, mimo jiné za původní scénář, hudbu, kameru a kostýmy. V Séraphine hrála Yolande Moreauová, která získala nejvyšší francouzské filmové ocenění za herecký výkon v hlavní ženské roli. Césara za hlavní mužskou roli obdržel Vincent Cassel za výkon v dvojdílném filmu Mesrine (Veřejný nepřítel č. 1), ve kterém ztvárnil banditu Jacquesa Mesrinea, jenž byl francouzskými úřady označen za veřejného nepřítele číslo jedna a v roce 1979 byl zabit při přestřelce s policií.

Mesrine byl největším favoritem s deseti nominacemi. Nakonec proměnil jen tři - ještě dostal cenu za nejlepší režii, jíž se zhostil Jean-François Richet, a také za zvuk.

Jako nejlepší zahraniční film byl vyhodnocen válečný snímek Valčík s Bašírem, který vznikl v izraelsko-německo-francouzské koprodukci a který se týká prvního izraelsko-libanonského konfliktu.

Zcela naprázdno vyšla z večera nejúspěšnější francouzská komedie všech dob Bienvenue chez les Ch'tis (Vítejte u Ch'tis), kterou loni ve francouzských kinech zhlédlo přes 20 milionů diváků. Film byl nominován pouze v kategorii scénář.

Čestného filmového Césara si převzal americký herec Dustin Hoffman, kterému publikum dlouho tleskalo vestoje. Sošku mu předala Emma Thompsonová, jeho filmová partnerka v novém filmu Last Chance Harvey. Hoffman již ve čtvrtek získal hodnost komandéra francouzského Řádu umění a literatury, což je nejvyšší stupeň řádu, který uděluje francouzské ministerstvo kultury.

Thompsonová zasahovala na podiu ještě jednou, když duchapřítomně upravila dekolt herečce, která nechtěně při vyhlašování ceny pro nejlepší krátký film téměř odhalila ňadro. Poznámka moderátora, že tím Thompsonová „chránila anglosaský zvyk“, připomněla podobný incident s americkou zpěvačkou Janet Jacksonovou. Sošku nakonec dostal film Les Miettes (Drobky).

Danny Boon převzal cenu v teplákách

Navzdory původním hrozbám se ceremonie zúčastnil herec a režisér Danny Boon, který natočil komedii Bienvenue chez les Ch'tis a hrál v ní jednu z hlavních rolí. Při předávání jedné z cen se objevil provokativně v oranžových teplákových kalhotách pod slavnostním sakem a pobavenému publiku sdělil, že komediální umělci stejně víc nepotřebují, protože se nikdy Césara nedočkají a všechen čas při předávání ocenění tráví v hledišti.

Francouzská Akademie filmového umění a techniky jej nicméně možná vyslyší a filmové komedie do oceňovaných kategorií konečně zařadí. Už v roce 1984 veleúspěšný komediální herec Coluche při přebírání Césara za nejlepší herecký výkon v ponurém filmu Tchao, pantin! řekl: „Francouzská kinematografie žije z komedií, ale odměňuje dramata.“