Surrealistický obraz Toyen se bude dražit za 20 milionů

Praha - Jedno z nejvýznamnějších surrealistických děl, obraz Spící od malířky Toyen, se bude v Praze dražit za 20 milionů korun. Obraz se po 60 letech vrací do České republiky. Jeho vyvolávací cena je zatím nejvyšší, za jakou bylo umělecké dílo na tuzemském aukčním trhu nabízeno. Aukci pořádá 22. března v Praze na Žofíně Galerie Pictura.

„Spící je vrcholným dílem evropského surrealismu 20. století. Jde o práci, jejíž postavení je neoddiskutovatelné a časem prověřené, která může být součástí jakékoli sbírky světového umění 20. století,“ říká o díle historik umění Karel Srp z Galerie hlavního města Prahy, který malířčinu zmíněnou výstavu připravil a také publikoval její monografii. „Přestože Toyen namalovala mnoho obrazů souměřitelných se Spící, byl to právě tento obraz, jenž se od 80. let minulého století stal jakýmsi logem její tvorby, které přešlo do kolektivní paměti,“ dodává Srp.

Dílo podle něj přitahuje svou jednoduchostí, zobrazuje dívčí postavu stojící v prázdném a širokém prostoru, který je pouze ve zdánlivém klidu. Myšlenku osamocenosti vyjadřuje sestava bytosti, skládající se pouze ze tří motivů: uzavřeného motivu sčesaných vlasů, kuželovitého pláště, jehož bílý líc praská a trouchniví, zatímco temně fialový neporušený rub svírá tmu, a žlutozelené síťky na motýly, jež je jakousi barevnou esencí celého obrazu. 

Obraz je z roku 1938, vystavován byl v českých zemích již před válkou a poté v 90. letech a na monografické výstavě malířky v roce 2000 v Galerii hlavního města Prahy. V roce 1938 byl prodán a od té doby je v majetku jedné rodiny.