Šperkoobjekty pro ledové královny

Praha - Šperky jako pro Andersonovu Sněhovou královnu představila koncem února v Museu Kampa česká oděvní návrhářka Liběna Rochová. Limitovanou kolekci s názvem Homage to Glass tvoří devět šperkoobjektů, v Museu Kampa jsou zachyceny také na fotografiích Dušana Šimánka. Rochová kolekci vytvořila ve spolupráci s Petrem Novotným z novoborské sklárny Ajeto. Poprvé ji představila loni na podzim v rámci Designbloku.

Předměty, které návrhářka vytvořila, jsou tzv. šperkoobjekty - tedy se dají nosit jako šperk, jako součást šatů, nebo je lze vnímat i jako samostatné výtvarné dílo. Limitovanou kolekci tvoří šperky ručně foukané z čirého skla, některé jsou postříbřené. „Mám ráda samozřejmě i barvy, ale na tuto kolekci jsem chtěla použít průhledné krystalové sklo. Tak můj záměr více vynikne,“ uvedla Liběna Rochová.

Rozhovor s Liběnou Rochovou

Na návrzích pracovala dva měsíce, přibližně stejnou dobu trvala pak výroba šperkoobjektů. Té se ujal Petr Novotný ze sklárny Ajeto. Na představení kolekce koncem února přivezl do Musea Kampa dokonce mobilní sklářskou pícku, v níž během několika minut vytvořil originální skleněný šperk.

Sklo je mi blízké, říká známá česká návrhářka. S českými sklářskými manufakturami pracovala poprvé před dvaceti lety, dosud šlo ale většinou o bižuterii. Ráda prý zkouší nové materiály a formy, což je typické i pro její šaty. Zároveň ale nemá ráda trendy - preferuje jednoduché střihy a oblečení navrhuje tak, aby se dalo nosit třeba i za deset let.

0Vedle vlastní tvorby se Rochová věnuje podpoře mladých designérů. Ve svém studiu pravidelně pořádá výstavy věnované módě, od října vede ateliér oděvu a obuvi na UMPRUM.

Za šperkoobjekty Homage to Glass je Rochová nominována na jedno z ocenění Czech Grand Designu. Ta budou známa 21. března, ČT vyhlášení odvysílá ze záznamu 27. března na ČT2.

Šperkoobjekty Liběny Rochové
Šperkoobjekty Liběny Rochové
Více fotek
  • Šperkoobjekty Liběny Rochové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/722/72137.jpg
  • Šperkoobjekty Liběny Rochové autor: Antonín Kratochvíl, zdroj: Designblock http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/722/72142.jpg
  • Šperkoobjekty Liběny Rochové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/722/72139.jpg
  • Czech Grand Design zdroj: Czech Grand Design http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/722/72138.jpg