Zemřel režisér večerníčkové znělky Václav Bedřich

Praha - Ve věku 90 let dnes ráno zemřel režisér, výtvarník a animátor kresleného filmu Václav Bedřich. Všestranný umělec se zaměřil na tvorbu pro děti a významně se podílel na tvorbě večerníčkových seriálů. Byl režisérem první pohádkové série, která se v tomto pořadu odvysílala - O televizním strašidýlku, a režíroval i proslulou znělku, která se stala nejstarší televizní znělkou vůbec. První Večerníček se na televizních obrazovkách objevil v lednu 1965, dodnes vysílaná znělka pak v září téhož roku.

Jako režisér má Bedřich na svém kontě například seriály Bob a Bobek - králíci z klobouku, Pohádky ovčí babičky, Maxipes Fík, Divoké sny maxipsa Fíka či O zvířátkách pana Krbce, na kterých spolupracoval se známými výtvarníky, či Říkání o víle Amálce, které i sám namaloval. Do studií animovaného filmu tak přivedl řadu předních výtvarníků, jako byli Adolf Born, Cyril Bouda, Václav Sivka, Vladimír Renčín nebo Vladimír Jiránek.

Václav Bedřich se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami. Když se během druhé světové války uzavřely vysoké školy a on nemohl studovat, přihlásil se do filmových ateliérů AFIT a brzy se stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku a animoval pro Jiřího Trnku. Počátkem 50. let už si troufl na vlastní režii. K jeho raným filmům patří například Hrnečku vař nebo Čert a Káča.

Za svůj život natočil Václav Bedřich 358 animovaných filmů, za které dostal řadu významných cen na mezinárodních festivalech. Po celý život zůstal věrný kreslenému filmu, ale vyzkoušel si i jiné animační technologie, především papírkový a loutkový film. Loutky rozpohyboval například v pohádce O bílé princezně z roku 1981. Filmem s nejdelší stopáží se patrně stala Velká sýrová loupež z roku 1986. Režisér byl v tomto případě zároveň výtvarníkem.

Václav Bedřich
Václav Bedřich
Více fotek
  • Václav Bedřich autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/723/72294.jpg
  • Bob a Bobek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/211/21002.jpg