Na Warhola do Paříže

Paříž - Většina nejvýznamnějších děl pop artu Andyho Warhola je k vidění v pařížském výstavním paláci Grand Palais. Výstava obsahuje více než 120 obrazů a retušovaných fotografií amerického výtvarníka slovenského původu. V expozici nechybí portréty například amerických hereček Marilyn Monroeové a Liz Taylorové, americké první dámy Jackie Kennedyové, prvních komunistických diktátorů - Mao Ce-tunga a Vladimira Iljiče Lenina, či Mony Lisy nebo monacké princezny Caroliny. Výstava potrvá do 13. července. 

Podle kurátora výstavy Alaina Cueffa je to vůbec poprvé, co jsou ve francouzské metropoli vystavena Warholova výtvarná díla a v takovém množství. Expozice začíná autoportrétem umělce, kde mu bylo 20 let. Jde o neznámou, ale jinak prakticky klasickou fotografii, na níž se ovšem Warhol ostentativně dloube v nose.

Kromě známých osobností ze světa showbyznysu jsou vystaveny i tváře různých lidí, kteří si fotografie u umělce nechali udělat na zakázku. Od počátku 70. let až do poloviny 80. let Warhol zrealizoval takto tisícovku portrétů za jednotnou cenu 25.000 dolarů. V Paříži jsou tedy k vidění například i děti Johna Lennona nebo členové rodiny íránského šáha.

Na výstavě chybí portréty zemřelého návrháře Yvesa Saint Laurenta. Jeho celoživotnímu druhovi Pierru Bergému se z blíže neupřesněného důvodu nelíbilo zařazení fotek do kategorie „kouzlo“ mezi jiné módní designéry.

Výstava Andyho Warhola
Výstava Andyho Warhola