Osmičkový rok očima Václava Klause

Praha – Pod názvem Rok šestý – projevy, články eseje vyšla v těchto dnech kniha, která je pohledem Václava Klause na další uplynulý "prezidentský" rok. V pořadí jde už o šestý soubor textů, projevů, rozhovorů a dokumentů, tedy o jakousi "kroniku", jak píše Klaus na svých stránkách.

V knize nechybí kapitola věnovaná prezidentské volbě, která rok 2008 odstartovala, ani úvahy k ekonomickým nebo historickým tématům týkajících se České republiky i těch zasahujících daleko za humna.

„Střet mezi zastánci Evropy států a Státu Evropa“ komentuje prezident v textech o současnosti a budoucnosti institucionálního uspořádání unie. Dotýká se projednávání Lisabonské smlouvy u Ústavního soudu ČR, irského referenda i příprav na české předsednictví Radě EU.

Osmičkový rok se prý odrazil v textech, v nichž se Klaus pokouší o „polemiku s různými mýty, které jsme si u nás postupně vytvářeli a kterým jsme nakonec většinou i sami uvěřili.“

Nevynechal ani názory na globální oteplování. „Ve skutečnosti je to spor o to, zda environmentalistům, zastáncům stejně nazývané, velmi neliberální ideologie, usilující o autoritativní diktát nad našimi životy, umožníme, aby současný, velmi malý pohyb globálních teplot zneužili jako záminku pro znovuvytvoření nesvobodné společnosti,“ píše prezident v anotaci na Rok šestý.