Nového kabátu se Žižka na Vítkově do podzimu nedočká

Praha - Rekonstrukce národního památníku na Vítkově je v plném proudu. V říjnu by měl být světu představen obnovený a vylepšený. Jeho hlavní dominanta - socha Jana Žižky, jedna z největších jezdeckých soch na světě - ale do slavnostního otevření památníku s největší pravděpodobností opravena nebude. Práce na její rekonstrukci totiž ještě nezačaly, zdržení způsobilo protahující se výběrové řízení.

První kolo tendru na firmu, která má pomník opravit, Národní muzeum - správce vítkovického památníku - zrušilo. „Někteří přihlášení nesplnili požadavky výběrového řízení,“ vysvětluje Karel Ksandr z Národního muzea. Problém je i v tom, že muzeum neodhadlo správně cenu opravy. Původně plánovaná částka ve výši 15 milionů korun se tak může až zdvojnásobit.

Poté, co byla v roce 1928 neúspěšně uzavřena třetí soutěž na vytvoření pomníku Jana Žižky z Trocnova, rozhodl se sbor pro obnovení památníku vybrat autora sochy přímo. Oslovil profesora pražské Akademie výtvarných umění Bohumila Kafku. Ten pro práci na soše nechal vystavět nový ateliér na Ořechovce - 27 metrů dlouhý, 18 metrů vysoký. Spolupracoval s historiky a hipology.

0

Sádrový model Žižkovy sochy dokončil v roce 1941, jejího odlití se ale nedožil. 14. července 1950, ve výroční den bitvy na Vítkově, byla nad Prahou odhalena jedna z největších jezdeckých soch na světě - socha Jana Žižky na koni. Vysoká je devět metrů a váží přes šestnáct tun.

V současné době Národní muzeum vyhodnocuje kolo druhé, ale i kdyby vítěze vybralo, na provedení opravy je do podzimu málo času. „Dokončení můžeme očekávat tak za dva roky,“ odhaduje Ksandr. Oprava více než šestnáctitunového kolosu bude náročná. Socha by se měla nejprve rozerat na jednotlivé díly, následně je třeba vyjmout původní železobetonovou konstrukci a nahradit ji novou z nerezavějící oceli a sochu opět poskládat.

Útroby památníku - kulturní centrum s Křižovatkou státnosti

Národní památník na Vítkově byl postaven na začátku 30. let podle projektu architekta Jana Zázvorky k uctění památky českých legionářů. Ve 40. letech byl pak rozšířen a o další desetiletí později byl v jeho prostorách umístěno mauzoleum Klementa Gottwalda.

Součástí probíhající rekonstrukce je i nové využití památníku a upřesnění jeho významu. V jeho žulových útrobách vznikne kulturní centrum, v němž své místo najdou koncerty, divadelní představení, přednášky i konference. Hlavní částí centra bude muzejní expozice Křižovatky české a československé státnosti, která seznámí návštěvníky s moderními českými dějinami a stopami, jež zanechaly ve vítkovském památníku. 

Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově
Více fotek
  • Národní památník na Vítkově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/749/74852.jpg
  • Rekonstrukce památníku na Vítkově zdroj: Národní památník na Vítkově http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/749/74863.jpg
  • Pohled do Ústřední síně zdroj: Národní památník na Vítkově http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/749/74864.jpg
  • Výstavní prostor v mauzoleu K. Gottwalda zdroj: Národní památník na Vítkově http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/749/74851.jpg