Horko v Česku a na ČT

Praha - Jak je česká společnost připravena na globální změny klimatu, obává se vůbec hrozících změn, nebo si je naopak vůbec nepřipouští, ptá se dokument Horko v Česku, který dnes uvede Česká televize na ČT2 od 20:00. Jeho autorkou je Linda Jablonská, mladá dokumentaristka, jejíž dokument z turistického zájezdu do Severní Koreje - Vítejte v KLDR! nedávno vstoupil do kin. Ve snímku Horko v Česku, přestože jde o téma globální, ale za hranice nezamířila.

Při natáčení se zaměřila především na to, jakým způsobem se téma „globálního oteplování“ v české společnosti odráží. Zda si Češi změny, které mohou změny klimatu způsobit, připouští, nebo naopak nepřipouští. A pokud ano, zda cítí zodpovědnost za vlastní jednání a jsou ochotni změnit způsob svého života.

Horko v Česku není ani populárně-vědeckou studií, ani záznamem střetu mezi zastánci a odpůrci vlivu lidské činnosti na globální změny klimatu. Ze všeho nejvíc se blíží sociologické sondě do představ a uvažování lidí různých profesí a zájmů, kteří se nad problémem klimatických změn zamýšlejí - ať již z pozice odborníků, nebo laiků.

Linda JABLONSKÁ byla dnes hostem pořadu Před polednem (viz rozhovor), v němž mluvila o svém dokumentu Vítejte v KLDR!. Jablonská se přidružila k šestidennímu zájezdu jedné české cestovní kanceláře do Severní Koreje.

1Nejela do této jedné z posledních komunistických zemí dělat revoluci, rozhodla se natočit dokument o fenoménu turismu a důvodech, které lidi zavedou na takový, určitým způsobem bizarní zájezd. Natočený materiál se jí povedlo odvézt zpátky do ČR, přestože v KLDR je zakázáno natáčet. Korejci ji možná zapojili do všeobecné propagandy v perfektně připraveném itineráři zájezdu. Kdo ví.

Z dokumentu Horko v Česku
Z dokumentu Horko v Česku
Více fotek
  • Z dokumentu Horko v Česku autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/760/75958.jpg
  • Z dokumentu Lindy Jablonské Vítejte v KLDR! zdroj: Aerofilms http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/702/70185.jpg